VALİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ, KURUMLAR ZİYARET EDİLDİ, TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELİNDİ

GENEL BAŞKAN SERT ESKİŞEHİR’DE

Genel Başkanımız Devlet Sert’in ülke genelindeki saha çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Doğu ve Güneydoğu illerinde yapılan büyük saha çalışmasının ardından Eskişehir’de temaslarda bulunan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Vali Erol Ayyıldız’ı ziyaret etti, Yunus Emre Devlet Hastanesi yöneticileri ile bir araya geldi, üyelerimizi ziyaret etti, Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü’nde temaslarda bulundu, Temsilciler Toplantısı’na katıldı.

Genel Başkan Devlet Sert’in Eskişehir temaslarına Genel Başkan Yardımcılarımız Süleyman Doğan ve Tuba  Gülpembelioğlu, Eskişehir Şube  Başkanımız Filiz Taşdelen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, temsilcilerimiz ve üyeler katıldı

 

ESKİŞEHİR VALİSİ  EROL AYYILDIZ’A  ZİYARET

Genel Başkanımız Devlet Sert yönetimindeki Öz Sağlık-İş Heyeti Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti.

Sendikamızın faaliyetleri hakkında Vali Ayyıldız’a bilgi veren Genel Başkan Sert, il genelinde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin sorunlarını paylaştı, kurumlarda yaşanan sıkıntıları dile getirdi, Sendikamızın yayınlarını ve hazırlanan raporları takdim etti.

Sendikamız heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Vali Erol Ayyıldız da, pandemi ortamında kahramanca görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerine teşekkür etti, işçinin probleminin çözümünde Sendikanın çözüm önerilerini dikkate alacaklarını söyledi.

 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRÜ TARHAN ZİYARET EDİLDİ

Genel Başkanımız Devlet Sert, Eskişehir temasları kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Beytullah Tarhan’ı ziyaret etti, ilde görev yapan sosyal hizmet çalışanı üyelerimizin kendisine aktardığı sorunları iletti. Sert, diğer illerde başlatılan ortak komisyon uygulamaları hakkında da İl Müdürü Tarhan’a bilgi verirken, Sendikamız tarafından yürütülen Mobbing Projesi’nin Eskişehir programına davet etti.

 

YUNUS EMRE DEVLET HASTANESİ’NDE ÜYELERİMİZİ ZİYARET ETTİK

Eskişehir temasları çerçevesinde Yunus Emre Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Genel Başkan Devlet Sert ve Sendikamız heyeti, birimlerde üyelerimizle bir araya geldi, sıkıntılarını dinledi.

Genel Başkan Sert, Hastane Başhekimi Mustafa  Karagülle’yi de  makamında ziyaret ederek, üyelerimizin sorunlarını iletti, çözüm önerilerini dile getirdi.

 

GENEL BAŞKAN SERT TEMSİLCİLER TOPLANTISI’NDA KONUŞTU:

“YAPTIĞIMIZ AÇIKLAMA BAKANLIĞA BİR UYARIYDI, HATADAN DÖNÜLMEZSE HUKUK VAR”

Eskişehir saha çalışması kapsamında temsilcilerle bir araya gelen Genel Başkan Devlet Sert,  Sağlık Bakanlığı  Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanarak 81 ile gönderilen yazısına ilişkin olarak yapılan açıklamanın Bakanlığa bir uyarı  olduğunu belirterek, “Hatadan dönülmez ise hukuka, TİS’e, çalışma barışına ve  uluslararası  sözleşmelere aykırılık teşkil eden bu yazıyı hukuka taşıyacağız” dedi.

Genel Başkan Sert, Eskişehir’de düzenlenen temsilciler toplantısında şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı sözleşmesinin 20 gün uzamasının sebebi, gece zammının yüzde 10’a çekilmek istenmesiydi. İmzaların atılıp sözleşmenin ilanından hemen sonra  Genel Müdürlük tarafından bir yazı yazıldı. Hem sosyal medya hesaplarımızdan hem de şahsi hesaplarımdan Bakanlığın yayınlamış olduğu çalışma esaslarına ilişkin yazıyla ilgili açıklama yaptık.

Bu Bakanlığa bir uyarıydı.

Arkadaşlar şundan emin olun, hiçbir üyemizin alın terini asla yere düşürmeyeceğiz. Arkanızda Devlet Sert var. Devlet Sert’in aşamadığı yerlerde koskoca Konfederasyon Başkanımız Mahmut Arslan var. Onu da aşamazsak hukuk var. Her türlü mücadeleyi sendikamız, konfederasyonumuz adına, hukuk adına veriyoruz. Hiçbir arkadaşımızın hakkı gasp edilemez.

Geçen hafta Güneydoğu ve Doğu’da geniş bir program gerçekleştirdik. Burada Öz Sağlık-İş Sendikası’nın ne kadar büyük bir aile olduğunu bir kez daha anladım. Değerlerimizden hiçbir şey kaybetmeden kültürümüzün yaygın halde yaşatılması bizi hayli heyecanlandırıyor.

Hastane ziyareti yaptığımız sırada orada bir müdürümüzün, “ilk kez bir genel başkanın buraya gelip bizlerle kaynaşması, bizi çok mutlu etti” demesi bizleri daha çok mutlu etti.

Her iki Bakanlıkta da arkadaşlarımız, özellikle pandemi döneminde 14-20 gün çoluk çocuğuna sarılmadan hizmet ettiler. Siz çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Dezavantajlı grupların duasını almak, sizlere nasip oldu, bu çok güzel bir şey.

 

“SİZLERİN KURUMLARDAKİ DURUŞU ÜYEMİZİ MOTİVE EDİYOR, BEN SİZE GÜVENİYORUM”

Öz Sağlık’ın genç bir yapıya sahip olması bizi çok mutlu ediyor, sizler sendikamızın seçilmiş ve atanmış temsilcilerisiniz. Sizlerin oralardaki duruşu, çalışması üyelerimizi motive edecek, ben sizlere güveniyorum.

HAK-İŞ’in ilk kez katıldığı bu Kamu Çerçeve Protokolünden ki özellikle 696’dan geçen arkadaşlarımızın birçoğu bundan yararlandılar. 696 ile kadroya geçen arkadaşlarımızın yüzü güldü, şu  an bütün bakanlıkların gözü sizlerin üzerinde.

Aile Bakanlığı yetki mücadelesinde neler yaşadık biliyorsunuz değil mi? Öyle bir algı oluşturdular ki bizden 7 bin 500 arkadaşımızı istifa ettirdiler. O arkadaşlarımızın haklarını nasıl karşılayacaklar? Bu arkadaşları mağdur edecekler. İnanmayın kardeşim, araştırın. Bizim kadar koşuşturan biri olsa, ben kendim derim geçin kardeşim diye.

Geçmişte eski kadrolular üzerinde bir çalışma yapmıştık, 2 bin 600 kişiden 400’e yakınını ancak kayıt altına alabilmiştik. Diğerleri geçmedi, olabilir. Bizi tanımıyorlar, tanısalar yorumları güzel olacak. O arkadaşlara dedim ki, “Siz mağduriyet yaşamayın geçin oraya”. Bazı arkadaşlar haklarımız da gitse biz geçmeyeceğiz dediler.

Vicdanen rahatsız oldum, çünkü o zaman bu sendikanın geliri yok, aidatı yok. 70 bin lira borç aldık sözleşme farklarını ödedik. Bu sendika böyle bir sendika, kuruluş mayası, doğruluktan ayrılmayan bilgiye önem veren bir anlayışla kurulan bir sendika. Arkadaşlara talimatımızdır, bilsek ki Eskişehir’in tamamı gidecek, asla yalan konuşmayacaksınız.

Elbette eksiklerimiz hatalarımız olabilir, ama doğruluktan ayrılmayacağız. Bugün adalet çizgisi içindeki bu söylemler bazılarınıza acı gelebilir ama yarın diyeceksiniz ki Öz Sağlık-İş burada doğru yerde durdu.

 

“EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

HAK-İŞ’in 2. büyük sendikasıyız, yeterli mi, değil? Bizim farklı sorumluklarımız da var. Siyasi, dini, ırkı ne olursa olsun bayrağına vatanına sahip çıksın yeter. Ben inanıyorum ki Öz Sağlık-İş Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olacak. Genç bir üye profiline sahibiz, başka hiçbir yerde bulamazsınız. Allah nasip ederse, bütün temsilcilerimizi eğitimden geçireceğiz. Bilgili temsilci, bilgili üye bizim sendikamıza güç katar.

Gittiğiniz yerlerde üye size soru sorduğunda, dur bakalım neydi demeyeceğiz. Bilgili olacağız arkadaşlar, bir avukat kadar olmasak da iş hukukunda bilgili olacağız. Genel merkezimizin telefonları 24 saat açık. Bir sendikacı başını yastığa koyduğunda ben üyelere nasıl yardımcı olurum diyemiyorsa bu olmaz. Canla başla çalışıyorsunuz, daha çok çalışacağız ama hakkımızı da alacağız.

Çok koşmalı, terlemeli, dertlenmeliyiz. Dert adamı söyletir. Sorunlarımız çok ama dertli olduğumuz için, dert bizi söyletir. Bizim dilimiz sevgi saygı dili olacak. Bir işyerinde arkadaşlar olarak bir araya gelin, dertleşin konuşun. İnanın Eskişehir’i ayağa kaldırırız.

Ulaşamayacağız bir yer yok, Türkiye’nin her yerinde başkanlarımız var. Türkiye genelinde sevgi yumağını oluşturmamız lazım. Öz Sağlık-İş’in derdi sıkıntısı sadece toplu sözleşme değil. Bizim daha farklı dertlerimiz de var. Geçenlerde Afrika’da su kuyusu açtırdık. O kadar dualar aldık, bu dualar size de yansıyor. Bu paraları içki soflarında meze yapmıyoruz. Afetler, depremler oldu. Gittik bağışlarda bulunduk. Şimdi ormanlarda her bir üyemiz adına fidan dikeceğiz. Manevi boyutta da bunları yapmak zorundayız. İnsan bir kediyi, köpeği okşadığında onun da size nasıl sevgiyle baktığını görüyorsunuz. Sevgi bizim için ön planda, bu arkadaşların hepsini kucaklayacağız. Bu yapıyı oluşturursak geleceğimiz daha da güvenli olacak.

Emekliliği gelen arkadaşlarımız, kapsam dışı kalan arkadaşlarımız oldu. Geçmişi de bileceğiz, 10 yıl önce şirketlerin iki dudağı arasında çalışıyorduk. Sıkıntınızı derdinizi anlatamıyorsunuz, bu arkadaşların sorunlarını kim çözecekti? 2008 yılında biz bir komisyon oluşturduk. Taşeronda çalışan arkadaşlarımızın sorunları nedir diye.  Hiç durmadan 2014 tarihinde Ankara Bilkent’e arkadaşlarımızı davet ettik. Seni sendika korur, hakkın bize emanet dedik. 400 bine yakın üyeyi kayıt altına aldık. Şirketler ayağa kalktı, kârımdan vermem dedi. Biz yine durmadık. Torba yasası çıktı. İhaleler bir yıl değil 3 yıl olacak, toplu sözleşme yapma imkânı gelecek, maaşlar bankadan alınacak, herkesin bir iş güvencesi olacak, kıdem tazminatı hakkını da güvence altına alacağız dedik. Mahmut Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu koltuğu da gitse, bu arkadaşlar kadro alana kadar mücadele edeceğim, dedi.

O zaman ÖSP adı altında personel yasası çıkacaktı, onu da durduran biziz. Mücadeleyi kim verdi, adamlar uykudan yeni uyandı. Onlar bizim yaptıklarımızı hayal dahi edemez, mikrofonların nasıl açık unutulduğunu hep birlikte izledik.

 

“BİZ ÇALIŞACAĞIZ TERCİHİ ÜYE YAPACAK”

Kim çalışmasını en güzel yapıyorsa, tercihi üyelerimiz yapacak. Artık bütün arkadaşlarımız kamu işçisi oldu. Sizi çekemeyenler var mı var, hala taşeron gibi gören var mı, var. Bunları adım adım aşıyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmemizi yaptık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda da tespitimiz çıktı, yetkimiz geldi. Onların da haklarını elbette alacağız, üniversite hastanelerine yöneleceğiz. Kapsam dışı kalan arkadaşlarımız; bu devlet 1 milyona yakın arkadaşa kadro verirken, 100 bine yakın kişiye de kadro verecektir. Erken emeklilik, tayin becayiş konusunu inşallah Aile ve Sosyal Hizmetler’de çözeceğiz arkadaşlar. 696 KHK’yı değiştirmek için mücadele vereceğiz, yeni bir düzenlemeyle bu mağduriyetlerin kaldırılmasını her platformda dile getiriyoruz”

 

Fotoğraflar

TOP

VALİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ, KURUMLAR ZİYARET EDİLDİ, TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELİNDİ