ÜYELERİMİZLE KUCAKLAŞTIK, TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK

GENEL BAŞKAN SERT BATMAN DA…

 

Genel Başkanımız Devlet Sert’in Doğu ve Güneydoğu  illerini kapsayan büyük saha  çalışması Batman’la devam ediyor.

Bölge Başkanı  Fadlı  Erdem koordinatörlüğünde yürütülen saha çalışmasının Batman  ayağında Genel Başkanımız Devlet Sert önderliğindeki  Öz Sağlık-İş Sendikası Heyeti, Vali Hulusi Şahin, Aile ve  Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit Çiçek, İl Sağlık Destek Hizmetleri Başkanı İbrahim Kara’yı ziyaret etti, üyelerle bir araya geldi, temsilcilerimiz ile toplantı yaptı, taziye ve  geçmiş olsun ziyaretlerinde bulundu.

Ziyaretlere Batman Şube Başkanımız Ahmet Altunç ve yönetim kurulu üyeleri, Bölge Başkanımız Fadlı Erdem ve temsilcilerimiz de katıldı.

 

BATMAN VALİSİ HULUSİ ŞAHİN MAKAMINDA ZİYARET EDİLDİ

Genel Başkanımız Devlet Sert ve Sendikamız heyeti Batman Valisi Hulusi Şahin’i makamında ziyaret etti.

İlde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin sorunlarının ve sendikal faaliyetlerimizin gündeme geldiği ziyarette, Genel Başkanımız Devlet Sert, Sendikamız hakkında Vali Şahin’e bilgi sundu, raporlarımızı ve Çalıştay kitabımızı takdim etti.

Heyetimizin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Batman Valisi Hulusi Şahin’de çalışan memnuniyeti açısından tarafların istişarelerine verdikleri önemi belirtirken, sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin özellikle pandemi döneminde ortaya koydukları performansın  her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.

İL MÜDÜRLÜKLERİ ZİYARET EDİLDİ

 

Genel Başkanımız Devlet Sert ve beraberindeki heyet Batman İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı İbrahim Kara ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ümit  Çiçek’i ziyaret ederek, karşılıklı  görüş alışverişinde bulundu.

 

TAZİYE VE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETLERİ

  

Batman da yoğun temaslarda bulunan Genel Başkanımız Devlet Sert, kurumlarda   çalışan üyelerimizi ziyaretinin yanı sıra Kozluk Devlet Hastanesi’nde  çalışan ve milyonda bir görülen bir hastalığa yakalanan üyemiz Abdülmenav Bala’yı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Başkan Sert Batman temasları sırasında ayrıca HAK-İŞ/ Hizmet İş Sendikası Batman İl Başkanı Bünyamin Söğüt’e de  taziye ziyareti gerçekleştirdi.

 

TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK,

Batman temasları kapsamında kurumlarda üyelerle bir araya gelen Genel Başkan Devlet Sert, il genelindeki temsilcilerimiz ile de bir toplantı gerçekleştirdi.

Sendikamız Batman Şube Başkanı Ahmet Altunç’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Genel Başkan Sert, yeni toplu  iş sözleşmeleri ve uygulamaları ile sendikamızın  faaliyetleri hakkında temsilcilerimizi bilgilendirdi.

 

“MÜCADELEMİZİN HER ANINDA ÇOK BÜYÜK BİR EMEK VAR, HEPİNİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Temsilciler Toplantısında konuşan Genel Başkan Devlet Sert, henüz 7 yaşında olmasına rağmen Türkiye’nin en büyük işçi sendikaları arasında ilk 3’e  giren Öz  Sağlık İş’in  örgütlenme mücadelesinin her anında büyük bir emek  olduğunu söyledi, “hepinizi tek tek yürekten kutluyorum” dedi.

Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu büyük mücadelenin her safhasında emek var, insan var. Emeği öncelediğimiz için bugün Türkiye’de söz sahibi olmaya çalışıyoruz. Sadece Genel Merkezin çalışmalarıyla değil sizlerin sahada verdiği mücadelelerle buralara geldik. Sizlere teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız.

Sendika olarak nereden nereye geldik.  Cumhuriyet tarihinin en büyük emek hareketi  olan  taşerondan kadroya  geçişi  gerçekleştirdik.  1 milyon işçi patronun iki dudağı arasında her türlü haktan yoksun adeta köle düzeni ile çalışıyordu.  HAK_İŞ olarak bu büyük mücadeleye inandık, çalıştık ve başardık.

Bu süreçte yaşadığımız pek çok hadise oldu, sizler de yaşamışsınızdır. Bir arkadaşımız geldi dedi ki, “Başkanım ben sendikalı olmak istiyorum ama benim 2 tane çocuğum var. Ben sendikalı olduktan sonra beni işveren işten atarsa arkamda kim duracak?”  İnanın düşünüyorum da o gün ona söyleyecek bir lafımız yoktu, gerçekten bir garantisi yoktu. Ama ilk adım atılacak ki gerisi gelsin. Biri mücadele edecek ki arkadan gelen çalışanlar da aynı özgüveni gösterecek.

O zamanlar taşerondan sendikalı mı olur diyenler, bugün 400 bine yakın insanın örgütlenmesi ile gelinen sürece gıpta ile bakıyorlar.

 

“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ, ARTIK BÜYÜK BİR  AŞİRETİZ”

Bizim Öz Sağlık-İş Aşiretimiz, Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden biri oldu. Biz kardeşiz, aileyiz artık. Biz sendikacılığa böyle bakıyoruz, sizlerin ailesi, eşi, çocuğu da bizim ailemiz. Toplu sözleşme yaptın, ama her şey bitti değil. Üyemiz Allah korusun vefat etti ondan da biz sorumluyuz, eşinden çocuğundan da biz sorumluyuz.

Eski sendikal anlayışı reddediyoruz. Gelip burada tutamayacağımız sözler vermek, boş vaatlerle konuşmak kolay.  Ama biz bunu yapmıyoruz.  Sorumluluğumuzun bilincinde bir sendikayız ve gereğini yapıyoruz.  Bu birlik ve bütünlüğümüz birilerini elbette rahatsız ediyor, daha da edecek. Ama bu büyük yapımıza dil uzatanlara, bozmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz.

 

“HAKLARIMIZI ÖNCE KÇP’DE SONRA TİS’DE SAVUNDUK VE KAZANDIK”

Hepinizin yakından bildiği üzere  bu yıl konfederasyonumuz  HAK-İŞ,  ilk defa  Kamu  Çerçeve  Protokolü’ne dahil edildi. Biz, sağlık ve sosyal hizmet işçisinin kazanımlarını önce Kamu Çerçeve Protokolü’ne yerleştirdik. Taleplerimizde ısrarlı olduk ve kazandık.  Sağlık Bakanlığı sözleşmesi akabinde geldi ve kazanımlara yenilerini eklemiş olduk. Bizi KÇP eleştirilerine ortak etmek adına masaya davet edenler şimdi, HAK-İŞ’in işçinin hak ve kazanımlarını önceleyen tavrından dolayı hep birlikte kazançlı çıkmanın keyfini sürüyorlar.

Toplu Sözleşmenin geciktiği yönünde sahadan eleştiriler geliyor.  Elbette eleştiri olacaktır, elbette tartışacağız. Ancak gerçeklerin de bilinmesi gerekiyor.  Bizler gece zammı  üzerinden, kazanılmış haklarımızı görmezden gelerek geriye gidiş isteyen Bakanlık Bürokrasisine taviz vermedik. 1 kuruş indirmedik, kazanılmış haklarınızdan vazgeçmedik. Aslında bu duruşumuz ile Türkiye’de sendikacılık nasıl yapılır, üyelerin hakları nasıl korunur, işçinin hakkı nasıl korunur gösterdik. Allah’a şükürler olsun ki bunu başardık. Şimdi Bakanlıktaki arkadaşlar bizi kutluyorlar, diğer sendikaların yapamadığını yaptığımız için.

 

“BİZİM TEŞKİLATIMIZ BAŞINI  YERE EĞECEK  HİÇBİR GİRİŞİMİN İÇİNDE OLMAZ”

Daha dün işçileri mahkemeye veren, dava açan zihniyet, sosyal medya üzerinden algı yürüterek Sendikamızı hedefe koymaya  çalışıyor  kendince.  Ama unuttukları bir şey var. İşçi profili artık daha bilinçli, sosyal medya algılarına kanmıyor, başlatılan her algı  operasyonu avuçlarında kalıyor.  Çünkü biz doğruları yapıyor, doğruları konuşuyor, reel sendikacılık yapıyoruz. İşçiyi, üyeyi kandırmıyoruz. İşçi karşısında, üyemiz karşısında bizim teşkilatımız başını yere eğecek hiçbir girişimin  içinde olmuyor, olmaz da.  Unuttukları mesele bu.

T. Sağlık 16 üyeye alamadığı gece zammı üzerinden bizi vurmaya, algı yürütmeye çalışıyor.  Şu an biz  26 bin  üyemiz üzerinden tüm hakları alıyoruz. Çok şükür devletimizin bunu karşılamaya gücünün olduğunu biliyoruz ve  talep ediyoruz, ısrar ediyoruz.

 

“PARA İLE TUTULMUŞ ADAMLARLA ALGI YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

HAK-İŞ ve Öz Sağlık-İş’i algılarla yıpratmaya çalışıyorlar, bu algıyı yapanlar parayla tutulmuş insanlar. Bunlara dur diyecek olanlar sizlersiniz. Biz doğrularla hareket ediyoruz, doğrularla onları Allah’ın izniyle yerle bir ederiz.

“DÜNYANIN BÜTÜN MAZLUMLARI, REFAH İÇİNDEKİ BİZLERDEN ALACAKLIDIR”

İnançlarımızdan beslenerek yerli ve milli olmak için mücadele veriyoruz. Geçenlerde Afrika’da kuyu açtırdık. Bunlar sizin katkılarınızla oluyor. Bu aidatlar boşa harcanmıyor arkadaşlar. Niye bu kuyuları açtırdık, bizler su içerken oradaki insanlar da bizden alacaklıdır anlayışıyla yaptık. Dünyanın neresinde olursa olsun ister Müslüman, Hristiyan fark etmez. Nerede mazlum ya da mağdur varsa bizden alacaklıdır. Değerlerimizden beslenerek sendikacılık yapmaya çalışıyoruz.

 

“YÜZDELİK FARKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Yüzdelik dilimlerle ilgili 13 bin muvafakat name aldık. 8 bin tanesini mahkemeye taşıdık. İnşallah bir yıl içerisinde bunlar tamamlanacak, sözleşmesinde yüzdelik ifadesi olan arkadaşlar bu farkları kadroya geçtiği tarihten itibaren inşallah alacaklar.

 

“TAYİN BECAYİŞ VE ZORUNLU EMEKLİLİKLE İLGİLİ MÜCADELEYİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Erken emeklilik bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biri. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu ülkede yaşa takılanlar emekli olmak isterken devlet emekli etmiyor ama biz çalışırken emekli olmak istiyoruz. Bunlarla ilgili, tayin becayişle ilgili çalışmalarımız var. Toplu sözleşmeyle tayin becayişe kısmi bir çözüm getirdik. İnşallah Aile Sosyal Hizmetler’de de yapacağız.

 

“GENEL KURULUMUZDAN SONRA EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”

Eğitim programlarına Genel Kuruldan sonra hız vereceğiz. Sadece temsilcilerimiz değil, üyelerimize de yönelik eğitim faaliyetlerimiz olacak. Bilgili temsilci sendikaya değer katar. Eğitime ağırlık vereceğiz. 81 vilayette bu eğitimleri yapacağız inşallah.”

 

Fotoğraflar

TOP

ÜYELERİMİZLE KUCAKLAŞTIK, TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK