SENDİKAMIZ 3. OLAĞAN GENEL KURULU BÜYÜK COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

14 ÜLKENİN KATILDIĞI GENEL KURUL, ULUSLARARASI BİR KONGREYE DÖNÜŞTÜ

 

 

 

Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu Ankara Kızılcahamam Eliz Hotel’de büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

16  ülkenin sağlık ve sosyal hizmet sendikaları ile değişik işkollarında faaliyet gösteren sendika ve STK başkanlarından oluşan 40’ın üzerinde sendikacıya ev sahipliği yapan Genel Kurulumuz, tam bir uluslararası kongreye dönüştü.

 

DİVAN BAŞKANLIĞI’NI TANRIVERDİ YAPTI

Genel Başkan Yardımcısı Tuba Gülpembelioğlu’nun açış konuşmasıyla başlayan Genel Kurulu’n Divan Başkanlığı’nı 22, 23 ve 24. Dönem Manisa Milletvekili, AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı ve  Hizmet İş sendikası Kurucu ve Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi yaptı.

Genel Kurulumuzun divan üyeliklerini ise Hizmet İş Sendikası Genel Başkanvekili Avukat Hüseyin Öz, Öz Güven-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, HAK-İŞ Aydın İl Başkanı ve Sendikamız Aydın Şube Başkanı Nefise Şahin ile Sendikamız Niğde Şube Başkanı Kevser Çevik yaptı

 

14 ÜLKEDEN YABANCI SENDİKACILAR KATILDI

Sendikamızın demokrasi şöleni şeklinde gerçekleştirdiği 3. Olağan Genel Kurulumuza, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Cezayir ,Fas Filistin, Kazakistan, Lübnan, Kuzey Makedonya, Nijeria, Senegal, Somali ve Ukrayna’dan 40’ın üzerinde sendikacı ve STK lideri katıldı.

 

SENDİKAMIZ KISA FİLMİNİN GÖSTERİMİ YAPILDI

 

3. Olağan Genel Kurul için hazırlanan kısa filmin gösteriminin yapıldığı salonda, kısa filmde yer alan numaratörün filmin sonunda  200 bin üye rakamında durarak ekrana gelen İŞKOLUMUZUN LİDERİYİZ  ifadesi salonda büyük coşkuyla karşılandı.

 

ÖZ SAĞLIK İŞ MARŞI’NIN LANSMANI YAPILDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 3. Olağan Genel Kurulumuzda Öz Sağlık-İş Sendikası Marşı’nın lansmanı yapıldı.

Genel Başkan Devlet Sert’in Genel Kurula hitapları anonsu ile salonda ilk defa dinletilenÖZ SAĞLIK İŞ MARŞI, 1000’e yakın katılımcının ellerinde salladıkları Türk bayrağı ve  Öz Sağlık İş flamaları ile görsel şölene dönüştü.

Genel Başkan Devlet Sert de, konuşmasına başlamadan önce salondaki coşkuya sahneden eşlik etti.

 

SENDİKAMIZ GENEL BAŞKANI SERT GENEL KURULA HİTAP ETTİ

Konuşmasına  Öz Sağlık-İş Sendikası Marşı’nın sözleri ile başlayarak delegeyi selamlayan Genel Başkan Devlet Sert kapsamlı bir konuşma yaptı.

Genel Başkan Sert, Genel  Kurula hitaplarına terörle mücadele ve 15 Temmuz şehitleri, Covit 19 salgınında hayatını kaybeden sağlık ve sosyal hizmet çalışanları ile sendikamızın kuruluşundan bugüne kadar emeği geçmiş ve ebediyete irtihal eden teşkilat mensuplarımıza rahmet, hayatta olanlara şükran dilekleri ile başladı.

7 yıl gibi kısa bir sürede ulaşılan 200 bin üye sayısı ile işkolunun zirvesine, Türkiye’nin ise 3. Büyük işçi sendikası ünvanına sahip olduğunu belirten Genel Başkan Sert, “Daha Yedinci Yaşımızdayız. Kimi Sendikaların emeklediği, belini doğrultamadığı, belki yeni yeni ayağa kalktığı bir yaştayız. Kimilerinin “hadi oradan, haddini bil” dediği yaştayız. Hatta ve hatta birilerinin “cürmünüz kadar yer yakarsınız” dediği yaştayız. Doğru. Biz o yaştayız. Ama unutulanı hatırlatalım; şu görmüş olduğunuz teşkilat, şu görmüş olduğunuz ordu, şu görmüş olduğunuz işçi Atası Fatih Sultan Mehmet’in izinde, Fetih ruhuyla haykırıyor” diyerek Fetih Marşı’nın sözlerini hatırlattı. Sert, “ İşte bu ruhla, bu azimle, bu inançla, olmaz denileni, yapamazsınız denileni, imkansız denileni yaptık” dedi.

 

BU BAŞARININ MİMARI BÜTÜN TEŞKİLATIMIZ”

200 bin üye sayısına ulaşılmasında çok büyük emek, çaba ve inancın yer aldığına dikkat çeken Sert, “Bu başarının mimarı sizlersiniz, bütün teşkilatımız” dedi.

 

“BÜYÜK GÜÇLÜ LİDER BİR ÜLKENİN EVLATLARIYIZ”

Genel Başkan Sert konuşmasında şunları söyledi:

“Kadim bir geleneğin, dünyayı yöneten büyük bir siyasi ve kültürel geçmişin devamı olan GÜÇLÜ, BÜYÜK, LİDER bir ülkenin evlatlarıyız.

Özellikle son 20 yılda küresel güçlere karşı insanlığın, barışın, insanca yaşamanın, mağdurun, mazlumun yanında olan, kötülüğe kafa tutan, iyilikte yarışan, hem bölgesine hem de uzak mağdur ve mazlum coğrafyalara el uzatabilen, umut olan bir ülkenin, GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN SAHİPLERİYİZ.

Hem içerde, hem dışarda bizi birliğimizle, beraberliğimizle, demokrasimizle, insan haklarına olan saygımızla imtihana tutmak isteyen, bedel ödetmek isteyen mihraklara karşı el ele kenetlenmiş, canımızla, kanımızla vatanımızı, devletimizi, milletimizi, bayrağımızı korumaya yemin etmiş bir milletin evlatlarıyız.

Bu inanmışlık karşısında bizi ekonomimiz üzerinden, döviz oyunları üzerinden, içişlerimize müdahale üzerinden terbiye etmek isteyenlere bir çift sözümüz var: Siz bizi gerçekten tanımıyorsunuz

Siz; Kürt-Türk, alevi-sünni, inançlı-inançsız aklınıza ne gelirse oynamaya çalıştığınız oyunların boşa çıkmasından usanmadınız ya…Biz de sizinle mücadele etmekten usanmayacağız, yılmayacağız.

 

BU İŞÇİ BU EMEKÇİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

200 bin üyesi olan bir sendika, aynı zamanda çok büyük, güçlü bir sivil toplum örgütü demektir. Sendika olarak kendi üyelerimizin haklarının korunması, yeni kazanımlar elde edilmesi, insan onuruna yakışan bir gelirle hayatların idame ettirilmesi, üyelerimizin mali haklarının yanı sıra sosyal ve hukuki haklarının da korunup gözetilmesi de asli görevlerimiz arasındadır.

Görev süremizin ilk gününden bugüne kadar bu asil görev hep önceliğimiz oldu. Çözdüklerimiz, çözemediklerimiz, süreci devam eden sorunlarımız var, hep olacak. Temsilcimizin çözemediğini, il başkanımız-şube başkanımız, onların çözemediğini Genel Merkez Yöneticilerimiz, onların çözemediğini Genel Başkan, onun da çözemediği sorunu çözecek Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve onun  işçi babası Genel Başkanı Mahmut Arslan var.

Bu işçi, bu emekçi hiçbir zaman sahipsiz değil, teşkilatı var, genel merkezi var, konfederasyonu var.

 

HAKKINIZ BİZE EMANET”

3. Olağan Genel Kurulumuzun teması “HAKKINIZ EMANETİMİZ”dir. Bize inanan, samimiyetimize, doğru yol yürüdüğümüze inanan 200 bin üyemizin hakkını emanet sayarak yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl özellikle Sağlık Bakanlığı Toplu İş Sözleşmesi öncesinde yürüttüğümüz olağanüstü bir çabamız oldu.  Kamu Çerçeve Protokolü. KÇP’nin imza süreci öncesi bizler sağlık ve sosyal hizmet işçisinin haklarını, kazanımlarının öncelikle orda dizayn edilmesi için yoğun bir mesai harcadık.

Sonunda çabalarımız karşılık buldu, taleplerimiz gerçekleşti, KÇP’nin kazananı sağlık ve sosyal hizmet işçisi oldu. Hemen ardından gelen Sağlık Bakanlığı toplu iş sözleşmesine bu kazanımlar doğrudan yansıdı ve Allah nasip etti  2021’in kazananı bizim üyelerimiz oldu.

Şimdi önümüzde müzakerelerine başladığımız ve belli bir noktaya getirdiğimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Toplu İş Sözleşmemiz var.  Haklarını emanet saydığımız sosyal hizmet emekçileri var. Pandeminin yükünü en ağır şekilde, karantinalı vardiyalarla çeken, ailelerinden, çoluk çocuklarından 10-15-20 gün hatta kimi yerlerde 30 gün ayrı kalarak vardiyalara ellerinde valizleri ile giren bu işçinin hakkı da emanetimiz. Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın toplu  iş sözleşmesini de sizler adına en fazla kazanımla imzalamanın hakkı da bize emanet…

“HUKUKSUZLUĞU ANLATARAK ÇÖZDÜK”

Hepiniz yakından biliyorsunuz Sağlık Bakanlığı sözleşmesi sonrası hukuksuz bir süreç yaşadık.

Yayınlanan bir yazı ile Sağlık Bakanlığı imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi’nin dışına çıktı. Gece zammı uygulamasını durdurdu ve işkolumuzda karşılığı olmayan 3’lü vardiya konusunda sıkıntılar yaşanmasına sebebiyet verildi.

Bizler sendikacılık yaparken eski, yıpranmış, toplumda artık bir karşılığı olmayan, reel olmayan anlayışı reddediyoruz. Sorunlarımızı çözerken öncelikle diyalog yolunu, yanlışı anlatma yolunu tercih ediyoruz. Bu olayda da öyle yaptık.

Yılmadık usanmadık, Sayın Bakanımız, Bakan yardımcılarımız, bürokratlarımız dahil herkese uygulamanın yanlışlığını anlattık, acil çözüm istedik. İşyerlerimizi ve çalışma barışını koruyarak çözüm yollarını sonuna kadar zorladık ve başardık.

 

“EK ÖDEME TALEBİMİZ DEVAM EDİYOR”

Dünyanın son 2 yılındaki pandemiye hep birlikte ve bizzat içinde yaşayarak şahitlik ettik. Covit 19 salgını karşısında sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak hep ön plandaydık.  Canımızı dişimize takarak çalıştık. Zor zamanlardan geçtik. Çok övüldük, çok alkış aldık. Sonsuz teşekkür ettik, ediyoruz da. Bu alkışlar bizim fedakarlığımızın karşılığı.

Ama emeğimizin karşılığı olan EK ÖDEME’den sağlık ve sosyal hizmet işçileri olarak faydalandırılmadık. “Sağlık çalışanları birdir, bütündür, ayrı düşünülemez” sözü ne yazık ki yine işçi-memur ayrımına kurban gitti. Sendika olarak bunun mücadelesini verdik, vermeye devam ediyoruz ama şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Biz de kendi üyemize yönelik olarak ek ödemenin yerini tutmasa bile bir nebze üyemizi değerli hissettirecek bir uygulama olan FERDİ KAZA SİGORTASI uygulamasını başlattık.

 

“HAKLARINIZI HUKUK ÖNÜNDE ARAMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Öz Sağlık İş olarak kurmuş olduğumuz güçlü hukuk bürosu öncülüğünde 11 bin üyemiz adına yüzdelik davlar açılmış, takibi devam eden davaların tamamının masrafları Sendikamız tarafından karşılanmıştır.

Teknik elemanlarımızın ücret farkı davalarında emsal olarak 14 farklı pozisyon için davalar açılmış, takipleri yapılmıştır. Bu davalardan önümüzdeki günlerde güzel sonuçlar bekliyoruz.

Ambulans sürücülerimizin yol harcırahı ve fazla mesai alacakları için açtığımız emsal dava devam etmektedir.

Sıhhat projesi kapsamında çalışan işçilerimizin TİS’den faydalanmalarını sağlamak için açtığımız dava devam etmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan üyelerimizin, pandemi döneminde fazla çalışmalarına ilişkin olarak açtığımız sayısız dava da devam etmektedir. Sizlerin hakkınızı hukuki olarak da aramaya, kazanımlarımızdan taviz vermemeye kararlıyız.

 

EPSU MÜJDESİ

Etkili bir sivil toplum örgütü olabilmek için sadece ülke içindeki sendikal faaliyetler ve toplumsal olaylara duyarlılık göstermenin yetmediğinden hareketle, uluslararası emek hareketlerine üyelik başvurularımızı gerçekleştirdik.

Bugün burada bir müjde daha vermek istiyoruz. EPSU Üyeliğimizin İCRA KURULU’nda onaylanmak üzere EPSU Sekreterliği’nce  işleme alındığını öğrendik. İnşallah  üyeliğimizin de onaylanması ile birlikte  ÖZ SAĞLIK İŞ artık  EPSU’da temsil edilecektir. Hepimize hayırlı olsun.

 

HİÇBİR MASUM, SORUMLUSU OLMADIĞI ÇATIŞMALARIN BEDELİNİ ÖDEMEMELİ”

Küresel dünyanın büyük fotoğrafında Müslüman coğrafyalarda akan kan, Ortadoğu’nun demokrasiden ayrılan yönetimlerinin sergilediği zulüm, yaşanan soykırımlar, katliamlar, tüm dünyanın boğuştuğu göç dalgaları, mülteciler ve daha sayamadığımız pek çok mezalim var. hiçbir masum, sorumlusu olmadığı çatışmaların bedelini ödememeli.

 

“696 SAYILI KHK’NIN ÜRETTİĞİ SORUNLAR BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

696 sayılı KHK ile geçişi yapılan işçilerin çalışma usul ve esaslarının belirlenmesini, uygulamada birliğin  sağlanması amacıyla yeni düzenlemeler yapılmasını istiyoruz. Zorunlu emeklilik, tayin becayiş yasağı, ev tipi çalışma uyumsuzluğu, görev tanımı ve görevde yükselme gibi sorunların bir an önce mağduriyetleri sona erdirecek şekilde çözümlenmesini istiyoruz. Kamu ve özel sektör dahil diğer sağlık ve sosyal hizmetlerde çalışanların sendikal örgütlülüğünün artırılması ve TİS imkanı sağlanmasını bekliyoruz.

696 Sayılı KHK ile kadro alanların haricinde, kapsam dışı kalan işçilerin bir an önce  daimi işçi statüsünde istihdam edilmelerini istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üniversite Hastaneleri’nde görev yapan 696 Sayılı KHK’lı üyelerimizin başka işlerde çalıştırılmamalarını, kendi görev tanımları içerisinde çalıştırılmalarını istiyoruz.

Yine  696 Sayılı  KHK ile istihdam edilen üyelerimizin, ihale şartnameleri ile çalıştıkları dönemlerdeki asgari ücretin yüzde fazlasına çalışmaları uygulamasına geri döndürülmesini, bu konudaki  çifte standardın sona erdirilmesini istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı İşletme Toplu İş Sözleşmemizde gece dönemi için %35 zamlı ücretin bakanlıkça kabul edilmesine rağmen, daha sonra yazılan bir yazı ile TİS uygulamasının durdurulmasını kabul etmiyor, bu yanlıştan acilen geri dönülmesini istiyoruz.

 

“2022 YILINDA TÜM ÜYELERİMİZE BİR DEFAYA MAHSUS PANDEMİ ÖDEMESİ YAPACAĞIZ”

Biliyorsunuz yaklaşık 2 yıldır tüm dünyanın mücadele ettiği covid 19 pandemisi ile  sizler en ön saflarda mücadele ettiniz. Herkesin kaçtığı, kimselerin yanaşmadığı hastaların temizliğini yaptınız, yemeğini yedirdiniz, nakillerini gerçekleştirdiniz. Karantinalı nöbetlere valizlerle gittiniz, haftalarca ailelerinizden çocuklarınızdan uzak , işyerlerinizde yatıp kalktınız. Çok büyük fedakarlık yaptınız ve halen de yapıyorsunuz.

Hakkınız asla ödenmez. Ama Sendika olarak, yönetim olarak bu fedakarlığınızın karşılığı olmasa da, imkanlarımız dahilinde siz pandeminin kahramanlarına, çam sakızı çoban armağanı kabilinden bir pandemi ödemesi yapacağız.

2022 yılında bütün üyelerimize 500 lira tutarında bir ödeme için karar almış bulunmaktayız.

 

DELEGE VE TEŞKİLATA TEŞEKKÜR

Genel Başkan Devlet Sert Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmayı Öz Sağlık İş sendikası Teşkilatına ve delegelere teşekkür ederek tamamladı. Sert’in konuşması sık sık “İşte Başkan İşte Teşkilat” sloganları ile kesildi ve büyük coşku ile karşılandı.

 

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN GENEL KURULA HİTAP ETTİ

 

Sendikamız Genel Kurulu’na katılarak delegasyona hitap eden Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Sağlık İş teşkilatlarının büyük sevgi gösterisi ile karşılandı.

Konuşmasında Sendikamız teşkilatlarına ve Genel Merkezi’ne teşekkür eden Arslan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

“ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNDE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ”

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, çalışma hayatının önemli gündem maddelerinden biri olan asgari ücret konusuna değindi. 

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işbirliği yapmak amacıyla HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK başkanları olarak bir araya gelerek ortak hareket etme kararı aldıklarını belirten Arslan, toplumun büyük bir kesimini doğrudan ilgilendiren asgari ücretin beklentileri karşılayacak bir rakam olmasını için çalıştıklarını söyledi. Arslan, “HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak ortak hareket edeceğiz. Belirlediğimiz ilkeler doğrultusunda asgari ücret ile çalışan tüm emekçileri rahatlatacak bir ücretin belirlenmesi için çalışacağız. Rakamları değil ilkeleri esas alarak bu mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor” dedi.

 

ASGARİ ÜCRETİN DOĞRU TESPİTİ İÇİN 5 TALEP

Asgari ücret tespitinin kapsam bakımından, yapılan en büyük toplu iş sözleşmesi olduğunu vurgulayan Arslan, sağlıklı bir rakama ulaşılabilmesi için HAK-İŞ’in beş talebi olduğunu söyledi. Arslan, taleplerini şöyle sıraladı, “Bir, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değişmesini istiyoruz. İki, bağımsız ve aynı zamanda güvenilir bilim insanlarının da içinde bulunduğu bir yapının objektif kriterleri belirleyip asgari ücretin buna göre belirlenmesini istiyoruz. Üç, asgari ücretin, çalışan bir emekçi üzerinden değil, evli ve iki çocuklu bir aile üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz. Dört, belirlenecek olan asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek oranda olmasını istiyoruz. Beş, asgari ücret ve ücretler üzerindeki vergi yükünün büyük ölçüde azaltılması ve kaldırılmasını istiyoruz.” 

HAK-İŞ’in beş talebinin uygulanabilmesi için çalışmaların, geniş katılımlı bir uzlaşma ile sürdürülmesi gerektiğini belirten Arslan, “Emek örgütleriyle HAK-İŞ’in bu talepleri ışığında birlikte çalışacaklarını ve bu talepleri dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

 

 “İŞVERENLERE VERİLEN TEŞVİKLER İŞÇİLER İÇİN DE GETİRİLMELİ”

Arslan, işletmelere ve işverenlere geçmiş yıllardan bu tarafa yapılan teşviklerin işçiler için de getirilmesini talep etti. Arslan, “Sosyal güvenlik primlerinin bir bölümü Hazine tarafından karşılanıp işçilerin daha fazla ücret alması sağlanmalı, asgari ücret miktarındaki bütün vergi gelirleri devre dışı bırakılmalı, ücretlilerin vergi dilimi de yüzde 10’dan dan başlatılmalı” önerisinde bulundu. Arslan, gelir adaletsizliğinin sosyal dalgalanmaya fırsat vermeden bir an evvel giderilmesini gerektiğini söyledi.

 

ARSLAN, İŞVERENLERİ FEDAKARLIĞA ÇAĞIRDI

Emekçi kesimin her dönem risk aldığını hem de fedakârlık yaptığını söyleyen Arslan, “Ülkeyi geleceğe taşıyan emekçiler olarak, ihracat ve büyümeye yaptığımız katkı ölçüsünde hakkımızı istiyoruz. Fedakarlık zamanı artık işverenlerdedir. İşverenlerin de hükümetimizin de bu dönem daha fazla fedakarlık yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

ARSLAN, SENDİKAMIZI TEBRİK ETTİ

Sendikamızın kuruluşunun yedinci yılında Türkiye’nin üçüncü büyük sendikası konumuna ulaşarak büyük bir başarıya imza attığını belirten Arslan, Sendikamızı gösterdiği başarı ve HAK-İŞ’e karşı sorumluluklarını yerine getirmesinden dolayı tebrik etti.

Covid 19 ile mücadele sürecinde sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile çalıştıklarını, önemli başarılara imza attıklarını, bütün Türkiye’nin de sağlık çalışanlarını alkışlayarak destek verdiğini anımsatan Arslan, “Bir kez daha buradan sizleri, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını hep birlikte alkışlayalım” dedi.

HAK-İŞ’in 46 yıllık onurlu bir mücadeleye sahip olduğunu ifade eden Arslan, “15 milyon işçinin çalıştığı bir ülkede 750 milyon üyeyi yeterli göremeyiz. Biz, ‘ülkemizin, bölgemizin ve küremizin tüm mağdurlarının, bütün mazlumlarının bizden alacağı var’ anlayışıyla hareket ediyoruz. HAK-İŞ yeryüzünün bütün mazlumlarına borçludur. Borcumuzu ödemek mecburiyetindeyiz. Ülkemizin maalesef 12 milyondan fazla çalışanı sendikasız ve toplu sözleşmesiz olarak çalışıyor. Bu arkadaşlarımıza ulaşmamız, onları mücadelemize katmamız gerekiyor” dedi.

Taşerondan kadroya geçen işçiler için verilen mücadeleye de değinen Arslan, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu’na katılarak delagasyona hitap eden Arslan’ın konuşmaları büyük coşku ve sloganlar ile sona erdi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MESAJLA GENEL KURULUMUZU TEBRİK ETTİ

Sendikamız Genel Kurulu’nu gönderdiği yazılı mesaj ile kutlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı Divan Başkanı Hüseyin Tanrıverdi tarafından okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine seslendiği mesajında şunları söyledi:

“Emekçilerin mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine büyük önem veriyoruz. Son 19 yılda sabit ücretle çalışanları enflasyona ezdirmedik.

Sağlık alanında yapılan yatırımların karşılığı salgın döneminde fazlasıyla alınmıştır. Emekçilerin hak ve hukukunun korunması mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine büyük önem verdik

KAMU KURULUŞLARINDA HİZMET VEREN FİRMALARDA GÖREV YAPAN İŞÇİLERİN KADRO SORUNUNU DA ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK.

Sağlık çalışanlarının izinlerinden sendika üyeliğine, promosyon ödemelerinden diğer hususlara kadar hemen her konuda tarihi nitelikte adımlar attık. Sağlık sektörümüze ve sağlık çalışanlarımıza yaptığımız yatırımların karşılığını korona virüs ile mücadele döneminde fazlasıyla aldık.

1 milyon100 bini bulan sağlık ordusunun fedakarlıkları sayesinde salgının en zorlu dönemi suhuletle atlatılmıştır. Sağlık çalışanlarının çabalarıyla hiçbir vatandaş çaresiz bırakılmamıştır. İlacından testine, ambülansından diğer tedavi araçlarına kadar her türlü hizmeti vatandaşa ücretsiz sunduk.

Son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelenen ve şimdiye kadar dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgında Türkiye gerçekten takdire şayan bir başarı sergiledi.

Sağlık çalışanlarına teşekkür ederek vefat eden sağlık personeline Allah’tan rahmet diledi.

Milletimiz sizlerin bu fedakarlığını, emeğini, mücadelesini unutmayacak, her zaman şükranla yad edecektir. Siz sağlık emekçilerimizin gayretleri milletimizin de tedbirlere uymasıyla inşallah hep birlikte bu musibetten kurtulacağımıza, üstesinden geleceğimize inanıyorum”.

Genel Kurulumuza ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da bir mesaj göndererek başarı dileklerini ifade ettiler.

Pek çok STK Başkanı ile kurum ve kuruluş yöneticilerinin göndermiş oldukları hayırlı olsun mesajları da Divan tarafından Genel Kurul’a okundu.

 

GENEL MÜDÜR KOÇ’TAN SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Genel Kurula katılarak selamlama konuşması yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve  Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç da, sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin pandemi sürecinde yapmış oldukları destansı çalışmalara bizzat şahitlik ettiğini belirterek, çalışanların sorunlarını çözebilmek adına Bakanlık olarak büyük uğraş verdiklerinin altını çizdi.

 

GENEL KURUL KATILIMCILARI

Sendikamız 3. Olağan Genel Kuruluna HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu -ITUC Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Faruk ÖZÇELİK, 22.23.24. Dönem Manisa Milletvekili Ak Parti E. Genel BaşkanYardımcısı - HİZMET-İŞ Sendikası Kurucu ve Onursal Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, 22.23.24. Dönem Tokat Milletvekili AK Parti E. Genel Başkan Yardımcısı - AK Parti Etik Kurulu Üyesi Şükrü AYALAN, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreteri Eda Güner, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Personel Genel Müdürü Engin Demir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan Koç, ÖZ GÜVEN-SEN Sendikası Genel Başkanı Ömer Yılmaz, ÖZ TAŞIMA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, ÖZ İPLİK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, OLEYİS Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke, ÖZ AĞAÇ-İŞ Sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu, ÖZ TOPRAK-İŞ Sendikası Genel Başkanı Metin Özben, MEDYA-İŞ Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı, ÖZ MADEN-İŞ Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, ÖZ İNŞAAT-İŞ Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Koca, ÖZ PETROL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Kudret Örgel, ENERJİ-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmud Altınsoy ve ÖZ İLETİŞİM-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu katıldı.

 

YABANCI DELEGASYON GENEL KURULA HİTAP ETTİ

14 ülkeden 40 sendikacının katıldığı Genel Kurulumuzda yabancı delagasyon temsilcileri Genel Kurul katılımcılarını selamladılar.

Yabancı Delegasyondan konuşan ülke sendikacıları ve kuruluşları şöyle:

Arnavutluk Bspsh- Sağlık Sendikası Mr. Sabri Hoxha , Azerbaycan Sağlık Çalışanları Sendikası Muradova Elnara , Bahreyn Genel Sendikalar Federasyonu Ali Jameel Ahmed Alasfoor , Bosna Hersek Sssbıh Federasyonu Ms. Lejla Causevic- Suceska , Fas Union Syndicale Des Agents Et Fonctionnaires Des Services Publics Reda Charof , Filistin HSU-PGFTU Juweiria Safadi, Kazakistan FTUR Sağlık Çalışanları Sendikası Şaltabaev Asan Mukanovic , Lübnan Sağlık Çalışanları Sendikası Abeer Saleh Edelbi, Senegal Bağımsız Doktorlar Sendikası Sames Mr Amadou Yeri Camara, Senegal Sağlık Çalışanları Sendikası Sat Sante Arona Dıop, Somali Sağlık Çalışanları Sendikası SOHWU Mr. Mahad Dahir Turyare , Somali Sendikalar Federasyonu FESTU Ahmed Adam Osman ve Ukrayna Kiev Sağlık Çalışanları Sendikası Sergu Kubanskyı.

Yabancı delegasyonun selamlama konuşmaları Genel Kurul tarafından ayakta alkışlandı ve aile fotoğrafı çekildi.

 

İL VE ŞUBE BAŞKANLARIMIZ GENEL KURULU SELAMLADILAR

Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu çalışmaları sırasında söz alan bazı il ve şube başkanlarımız selamlama konuşmaları yaparak, Genel Başkan Devlet Sert ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ettiler, yeni dönemde başarı dileklerini ilettiler.

Söz alan şube ve il başkanlarımız şöyle:

İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Temel Yazıcı, Trabzon Şube Başkanı Engin Erbaşaran, Kütahya Şube Başkanı Hatice Başçam, Ağrı Şube Başkanı Hakan Yıldırım, Adıyaman Şube Başkanı Osman İzci, Şanlıurfa Şube Başkanı Bekir Başak, Yozgat Sorgun Devlet Hastanesi Baş Temsilcimiz Selman Arslan, Elazığ Şube Başkanı İrfan Demirtaş, Kayseri Şube Başkanı Emre Kocaman, Zonguldak Şube Başkanı Recai Özcan, Sivıas Şube Başkanı İbrahim Eyce, Giresun Şube Başkanı Hamza Türkmen, Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, Kahramanmaraş Şube Başkanı Murat Arifoğlu, Ordu Şube Başkan Yardımcısı Serkan Akgün , İzmir Şube Başkanı Muharrem Çekim, Hatay Şube Başkanı Fehmi Azboy, Bursa  Şube  Başkanı İskender Çalışkan, Ankara Onkoloji Hastanesi Baş Temsilcisi Şemsettin Yılmaz, Iğdır İl Başkanı Gülü Tuncer ve Ankara  1 No’lu  Şube Başkanı Tesim Özdemir.

 

GENEL KURUL’DA İKİ AYRI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

     

Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu resmi sosyal medya hesaplarımızdan canlı olarak yayınlandı.

Genel Kurul  fuaye alanına ayrıca Kadına Şiddet ve  Pandeminin Kahramanları adlı  iki ayrı  fotoğraf sergisi  açıldı. Sergiler katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılandı. Fotoğraf sergilerine ayrıca Sendikamız tarafından hazırlatılan kamu spotları eşlik etti.

Genel Kurulumuzun ilk gün çalışmaları dilek ve temenniler ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar

TOP

SENDİKAMIZ 3. OLAĞAN GENEL KURULU BÜYÜK COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ