SAĞLIK İŞÇİLERİ ANKARA’DAN HAYKIRDI

 

“BİZ DE SAĞLIK ÇALIŞANIYIZ”

 

Öz Sağlık-İş Sendikası’nın yaklaşık 10 gündür  tüm Türkiye’de başlattığı kitlesel basın açıklamalarına Ankara’da katıldı.

Ankara 1 ve  2 No’lu Şubelerinin Sağlık Bakanlığı ve Bilkent Şehir Hastanesi Önü’nde yaklaşık 500 sağlık işçisinin katılımıyla düzenlediği kitlesel basın açıklaması Genel Başkan Devlet Sert tarafından yapıldı. Açıklamaya Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Şube Başkan ve Yönetimleri, Komite Başkanları ve üyeleri de katıldı.

Ankara’da görev yapan pek çok sağlık kurum ve kuruluşundan gelerek basın açıklamasına katılan sağlık işçileri, ellerindeki pankart ve dövizlerle hak aradılar.

Sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan ve Genel Başkan Devlet Sert tarafından okunan basın açıklaması sırasında Başkan Sert’in sözleri sık sık sloganlarla kesildi.

Sağlık işçileri refahtan pay isterken “Bizler de Sağlık Çalışanıyız” pankartı açtılar. Sağlık işçileri basın açıklaması yapılırken “ İşçi Burada, Başkanının Yanında”,İşte Teşkilat , İşte Sendika”, “Alkış Değil, Hak İstiyoruz”, “Sağlık Ekip İşidir, Bölünmemeli”,  ”Paylaşımda Adalet, İstiyoruz”, “Öz Sağlık-İş Burada, İşçisinin Yanında”, “HAK-İŞ Nerede, Biz Oradayız” sloganları attılar.

Genel Başkan Devlet Sert 500’e yakın sağlık işçisinin katıldığı basın açıklamasında sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin de pandeminin kahramanı olduğunu, yapılacak olan her ek ödemede haklarının olduğunu söyledi.

Basın açıklaması sonrası kitlesel basın açıklamasına katılan sağlık işçileri Genel Başkan Sert’e Türk bayrağı hediye ettiler.  Bayrağı öperek alan Genel Başkan Sert “Biz sağlık işçileri tuttuğumuz nöbeti  VATAN NÖBETİ sayarız” dedi.

Genel Başkan Sert’in yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Değerli Basın Mensupları,

Varlıkları ile Hem Bize, Hem Sağlık Sistemimize Güç Veren Kıymetli Sağlık Emekçileri,

Pandeminin Kahramanı Değerli Kardeşlerim;

Öncelikle hakkımızı aramak, sesimizi bir kez daha en güçlü şekilde duyurabilmek ve ülkemizdeki nimet-külfet dengesinden hak ettiğimiz ölçüde yararlanabilmek adına bugün burada yapacağımız basın açıklamasına, sağlık hizmetlerini de aksatmayacak şekilde duyarlı davranarak katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, hepiniz hoş geldiniz.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

Son 2 yıldır sağlık kurum ve kuruluşlarında insan üstü bir çaba  ile verdiğimiz pandemi mücadelesi ortadadır.

İşçi-memur bütün sağlık çalışanları bir  EKİP halinde Covit  ile mücadele konusunda destan yazmıştır, yeni varyantlarla ağırlaşan koşullarda hizmet etmeye de devam etmektedir.

Bu mücadelenin ülkece alkışlanmasından, değer görmesinden mutlu olmuştuk.

Ancak bugün gelinen noktada, pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarının ek zamlarla ödüllendirilmesi konusunda, bu EKİP içinde ayrım yapıldığını görmekten, sağlık çalışanı olarak sadece  HEKİMLERİN adlandırılmasından, SAĞLIK İŞÇİSİNİN  adının  hiçbir şekilde anılmamış olmasından da bir o kadar  ÜZÜNTÜ duyduk.

Doktorlarımızın bu olağanüstü çabasının değerli görülmesine elbette biz de çok seviniyoruz.

Üzüntümüz; ek zammın sadece HEKİMLER için düşünülmüş olmasındadır.

Üzüntümüz; SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MÜJDE denilerek açıklanan düzenlemenin, diğer hiçbir sağlık çalışanını kapsamamasındadır.

Öte yandan ülkemizin sosyal hizmet kurumlarında görev yapan  SOSYAL HİZMET İŞÇİLERİ de pandemi döneminde devletimizin yaşlısına, engellisine, çocuklarına sahip çıkmışlar, tüm dezavantajlı gruplarına kendi anneleri-babaları, kendi çocukları gibi hizmet etmişlerdir. Kimi yerlerde 30 günlere varan karantinalı nöbetlere ellerinde valizleri ile gitmişler, kendi çocuklarını komşularına emanet etmişlerdir.

Eğer ortada pandemiden kaynaklı bir ek zam varsa, bundan SOSYAL HİZMET İŞÇİLERİ de hakkını almalıdır.

 

KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI;

Sağlık çalışanlarının bir ekip olduğu ve işçi-memur ayrımının yapılamayacağını hep söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz.

ÇÜNKÜ HAKLIYIZ!

ÇÜNKÜ;

 • BALKONLARDAN HEPİMİZİ ALKIŞLAYIP, SIRA ZAMMA GELİNCE BİZLERİ İŞÇİ-MEMUR, DOKTOR-HEMŞİRE, TEMİZLİK-GÜVENLİK DİYE AYIRAN ZİHNİYETİ KABUL ETMİYORUZ

 

ÇÜNKÜ;

 • COVİDLİ HASTAYA 112 ACİL AMBÜLANSLARI OLARAK İLK DOKUNAN EL BİZİZ,
 • SEDYEDE TAŞIYAN
 • YÖNLENDİREN, İŞLEMLERİNİ YAPAN
 • ALTINI TEMİZLEYEN,
 • YEMEĞİNİ YEDİREN,
 • GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAN
 • BAĞLANAN CİHAZLARIN TEKNİK SORUMLUSU BİZİZ, BİZ SAĞLIK İŞÇİLERİYİZ

 

ÇÜNKÜ BİZ SAĞLIK İŞÇİLERİ;

 • DÜNYADA PARMAKLA GÖSTERİLEN SAĞLIK SİSTEMİNİN OMURGASIYIZ
 • BİZ OLMAZSAK SİSTEM ÇÖKER
 • BİZ OLMAZSAK HASTA BAKIMI YAPILAMAZ
 • BİZ OLMAZSAK TEMİZLİK, GÜVENLİK, YEMEK, BİLGİ İŞLEM, TEKNİK BAKIM OLMAZ, OLAMAZ, YAPILAMAZ.

 

HİÇ MERAK EDİLMESİN;

 • BİZ HEP OLACAĞIZ
 • BİZ HEP GÖREVİMİZİN BAŞINDA OLACAĞIZ
 • BİZ PANDEMİNİN KAHRAMANI SAĞLIK İŞÇİLERİ TUTTUĞUMUZ NÖBETE VATAN NÖBETİ DİYECEĞİZ VE DEVAM EDECEĞİZ.

AMA;

 • SAĞLIK İŞÇİLERİ OLARAK HAKKIMIZI İSTİYORUZ
 • HAK ETTİĞİMİZİ İSTİYORUZ
 • NİMET KÜLFET DENGESİNDE HEP KÜLFETTEN YANA DEĞİL, NİMET PAYLAŞIMINDAN DA PAYIMIZI İSTİYORUZ
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPILMADAN ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ
 • SAĞLIK İŞÇİLERİNİ SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK GÖRMEYEN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ
 • “HAKKINIZ ÖDENMEZ” MOTTOSUNUN “HERKESİN HAKKI ÖDENİR” E DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ.

 

KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

 

Düzenlemenin geri çekilerek  Bütçe  Görüşmeleri sonrasına bırakılması ve bu süre zarfında 3 bakanlığın düzenlemeyi, gösterilen tepkileri de dikkate alarak yeniden ele alma kararını Sağlık İşçileri olarak yerinde buluyoruz.

Umuyoruz ki; pandemi ödemesi gibi sunulan bu düzenlemeden bütün sağlık çalışanları hak ettiğini alır.

Umuyoruz ki, düzenleme yeniden ele alınırken  SAĞLIK İŞÇİSİNİN de hakkı teslim edilir.

Umuyoruz ki; bizlerin  “BİZ BİR EKİBİZ” diyerek korumaya çalıştığımız  “ÇALIŞMA BARIŞINI” bozmayacak bir düzenleme yapılarak tüm kesimler memnun edilir.

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.”

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar

TOP

SAĞLIK İŞÇİLERİ ANKARA’DAN HAYKIRDI