HAK-İŞ 46 YAŞINDA

BAŞKANLAR KURULU BAKAN SOYLU’NUN KATILIMIYLA TOPLANDI

 

TOPLANTIDA SENDİKAMIZI GENEL BAŞKAN SERT TEMSİL ETTİ

 

 

İşçinin, emeğin, demokrasinin güvencesi, Türk çalışma hayatının en büyük konfederasyonlarından HAK-İŞ Konfederasyonumuz 46 yaşında.

HAK-İŞ Konfederasyonu 46. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla “HAK-İŞ: Sendikal Hareketin Öncü Konfederasyonu” temasıyla Başkanlar Kurulunu ve Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu topladı.

HAK İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan Başkanlığı’nda bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Konfederasyon Yönetimi’nin katılım sağladığı Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın onur konuğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.

Başkanlar Kurulu’na Sendikamız adına Genel Başkanımız Devlet Sert katıldı.

 

BAKAN SOYLU BAŞKANLAR KURULU’NDA

 

Bakan Soylu’yu HAK-İŞ’e girişinde Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ile HAK-İŞ Afet Komitesi tarafından oluşturulan 20 kişilik lider ekibin yer aldığı HAK Arama ve Kurtarma/Umut Timi karşıladı.

Başkanlar Kurulu’nda katılımcılara hitap eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başta terörle mücadele olmak üzere, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Konuşmasının büyük bölümünü terörle mücadele ve Batılı ülkelerin Türkiye’den duydukları rahatsızlığa ayıran Bakan Soylu şunları söyledi:

“İran’ın 560 kilometre sınırı var Türkiye’ye. Bir durgunluk söz konusuydu göç hadisesinde, yaklaşık günde 5 bin kişi Afganistan-İran sınırını zorluyor. 3 binini durduruyorlar, 2 bini İran sınırının içine giriyor. 3 buçuk milyonun üzerinde İran’da Afganlar var. Bunların 2 milyonu hareket etmeye hazır, her gün gelen 2 bin kişiyi de üzerine eklerseniz çok önemli bir göç dalgasıyla karşı karşıya kaldığımızı söyleyebilirim.

2 milyon 350 bin göçmenin doğu ve güney sınırlarımızdan Türkiye’ye girişi engelledik. 1 milyon 150 bin kaçak göçmen yakaladık. Bu insanlar buraya niçin geliyorlar? Sınırda mücadele yapmaksak sınırlarımızda ve içeride kaçak göçle mücadele etmezsek 3 buçuk milyon olan bu rakam bunun 2-3 katına çıkacaktı. Yaklaşık 300 bin göçmeni kendi ülkelerine gönderdik.

 

"TÜRKİYE’DEKİ TERÖRİST SAYISI 180 SAYISININ ALTINA DÜŞTÜ"

Batı terör örgütünü destekler, sözde desteklemez ama ABD dahil, Fransa dahil, PKK/PYD terör örgütünü yeni verdikleri silahlarla, Helikopter düşürür, her türlü imhayı sağlayabilir. Türkiye’de de 180 sayısının altına düştü teröristler. Büyük bir mücadele veriliyor.

 

"TÜRKİYE İÇERİDE PKK’YI DA DEAŞ’I DA FETÖ’YÜ DE KONTROL ALTINA ALMIŞTIR"

Sadece terör örgütüyle mücadele etmiyoruz, terör örgütünün arkasındaki büyük bir akılsızlıkla mücadele ediyoruz. Burada bir büyük çabayı hep beraber gösteriyoruz. Türkiye güçlü bir liderlikle içeride PKK’yı da DEAŞ’ı da FETÖ’yü de kontrol altına almıştır.

 

BATININ YAPTIĞI AHLAKSIZLIKTIR”

Batı’nın yaptığı ahlaksızlıktır, Türkiye eski Türkiye değil. Daha şimdiden bir panik halindeler. Batı bu kafayı değiştirmesi lazım. Hukukun üstünlüğünden bahsedenler bunlar. Ne pervasız, ne edepsizsiniz siz ya! 10 büyükelçi diyecek ki şu adamı çıkarın! Yarın bizden Apo’yu da çıkarmamızı isteyebilirler. Yarın PKK’nın oyuncağı Selahattin Demirtaş’ı çıkarmamızı da isteyebilirler. Hepsini isteyebilirler.”

 

“GRİ LİSTE KARARI SİYASİ”

Bakan Soylu, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ‘kara paranın aklanması’ ve ‘terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı’ için gri listeye alınmasıyla ilgili olarak ise “Bir eksiğimiz vardı. Osman Kavala’yı serbest bırakmadık, Demirtaş’ı serbest bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden talimat almadık. Bu kararın siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

“HAK-İŞ’E MİNNETTARIZ”

Bakan Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"HAK-İŞ, Türkiye’nin değişiminin ve dönüşümünün en önemli yapı taşıdır ve bu değişimin merkezindedir. Minnettar ve müteşekkiriz. Demokrasiye sahip 15 Temmuz’un kahramanlarından ve aynı zamanda Türkiye’nin medeniyet mirasının sahibidir. HAK-İŞ sadece bir sendika değildir. Eğer bir sendika olarak nitelendirilirse biz içerisinde bulunduğumuz şu kurumun, HAK-İŞ’in anlamını, yaptıklarını anlamamış ve çok uzağındayız demektir.

Bugün asgari ücretten tutun da, çalışanımızın hak ettiği emeği almasına kadar yürütülen süreçlerde Hükümetimiz önemlidir ama çalışma hayatının temsilcileri ve HAK-İŞ’in de çok büyük katkısı vardır. HAK-İŞ’e nice 46 yıllara diyoruz. Allah birlik ve beraberliğinizi daim etsin. HAK-İŞ konfederasyonumuza milletimiz adına, çalışma hayatı adına da tüm sorumluluklarımız adına teşekkür ediyoruz.",

 

Fotoğraflar

TOP

HAK-İŞ 46 YAŞINDA