DOĞU VE GÜNEYDOĞU SAHA ÇALIŞMAMIZ MARDİN İLE DEVAM EDİYOR

Genel Başkanımız Devlet Sert’in, illere giderek sorunları üyelerle yerinde tetkik edip, çözüm yollarını taraflarla bire bir istişare çalışmalarını içeren saha çalışmaları Mardin ile devam ediyor.

Doğu ve Güneydoğu geniş saha çalışması kapsamında Bölge Başkanımız Fadlı Erdem’in koordinasyonunda Mardin’de üyelerimizle bir araya gelen Genel Başkan Devlet Sert, il müdürleri, kurum kuruluş yöneticileri ve Öz Sağlık-İş Temsilcileri ile görümeler yaptı, toplantılar düzenledi.

Sert’in Mardin temaslarına Şube  Başkanımız Şehmus Tedik ve yönetim kurulu üyeleri ile temsilcilerimiz de  eşlik etti.

 

İL SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İL MÜDÜRLERİNE ZİYARET

 

Mardin temasları kapsamında İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz ve Aile Sosyal İl Müdürü Mehmet Zeki  Eryarsoy’u makamlarında ziyaret eden  Genel Başkan Devlet Sert yönetimindeki  Öz  Sağlık-İş Sendikası heyeti, sahadan yansıyan sorunları iletti,  sendikal çözüm önerilerimizi gündeme getirdi.

Genel Başkan Devlet Sert, il müdürleri ile yaptığı görüşmede bazı illerde başlatılan ve tüm tarafların üye verdiği komisyon çalışmalarından söz etti, sorunların hızlı çözümüne katkılarını anlattı.

 

NUSAYBİN DEVLET HASTANESİ’NE ZİYARET

Mardin temasları kapsamında Nusaybin Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Genel Başkanımız Devlet Sert burada birimlerde yaptığı ziyarette, sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi, son imzalanan Sağlık Bakanlığı toplu iş sözleşmesi hakkında üyelerimizi bilgilendirdi.

Hastane Başhekimi Dr. Mehmet Emin Ay’ı da ziyaret eden heyetimiz, karşılıklı  görüş  alışverişinde bulundu,  sendikamız faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

 

SERT MARDİN’DE TEMSİLCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

Sendikamızın Mardin Şube Başkanlığı binasında temsilcilerimiz ile bir araya gelen Genel Başkan Devlet Sert, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı ve Öz Sağlık-İş’in gerek sendikal gerekse sivil toplum örgütü  olarak yapmış olduğu  faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan’ın da katıldığı temsilciler toplantısı Mardin Şube  Başkanı Şehmus Tedik’in sunuşuyla başladı. Toplantıda Genel Başkan Sert şunları söyledi:

“Değerli HAK-İŞ İl Başkanımız, Bölge Başkanımız, Şube Başkanımız, komite başkanımız, temsilcilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bu hafta bu bölgede yoğun bir program gerçekleştiriyoruz, belki illere ayırdığımızda vakit kısıtlı ama ileriye dönük çalışmaları hep birlikte yapacağız.

Öz Sağlık-İş Sendikamızdan size bahsetmek istiyorum. 2014 yılında kurulan, daha sonra kurucu başkanımızın kendi rızasıyla ayrıldığı, rahmetli Taciser Hanımın Genel Başkanlık yaptığı ve görev bıraktıktan sonra vefat ettiği, peşine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski  Bakanımız Jülide Sarıeroğlu’nun bir aya yakın genel başkanlık yaptığı bir sendikayız. Ben HAK-İŞ davasına gönül vermiş birisiyim, üye olmakla, temsilci olmakla genel başkan  olmak arasında bir fark görmeyen, asla kendiliğinden bir göreve talip olmayan birisiyim. HAK-İŞ bir sevda, bir davadır. Onun için bu mücadelede bu davaya hizmet etmek bizim sendikal anlayışımızın en geçerli ilkesidir.

 

“İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE BÜYÜYEN BİR SENDİKA BUGÜN ALLAH’A ŞÜKÜR NERELERE GELDİ”

Bugün sendikamız 200 bin üyesi ile  işkolunun lideri, Türkiye’nin en büyük  3. İşçi sendikasıdır.  Hizmet-İş Sendikamızın bir odasında büyümeye teşkilatlanmaya çalışan sendikamız Allah’a şükürler  olsun bu teşkilatın  büyük  emeği ile nerelere geldi.

Hak-İŞ Konfederasyonumuz değerler sendikacılığı yapan bir konfederasyon, bu değerlerin arasında işçinin alın teri var, kul hakkı  var,  hak ve kazanımlar var.  HAK-İŞ bu yüzden taşeron zulmüne dur diyen,  6 bin kişi ile Ankara’da toplantı yapan,  taşeron işçisinin kadro  alabileceğine inanan bir konfederasyondur. İşçiyi bu zulümden kurtaran davanın mimarı HAK-İŞ’tir.

İşçi, şirketin iki dudağı arasındaydı ve özelden bir farkı yoktu. Her yıl ihale dönemini hatırlayın. Her yıl giriş çıkış yaptırılarak kıdem tazminatı almanız engelleniyordu, hakikaten vicdansızlıktı. Tüm şirketler ayağa kalktı.

Hatırlayın Davutoğlu döneminde, Kurban Bayramı arifesinde bir kanun çıkacaktı. Biz bunu engelledik, sağlık çalışanları bir bütündür bu ayrımı yapmayın dedik. Allah’a çok şükür kadrolarda geldi. Mahmut bey, bu insanlar kadro alamazsa ben HAK-İŞ koltuğunu bırakacağım diyen bir insandır.  Çok büyük emek verdi, inandı, inandırdı ve hep birlikte başarıldı.

Bu süreci baltalamak isteyen onlarca insan var, hem de bu insanlar emeği savunan insanlar. Bakın Şimdi Kamu Çerçeve Protokolü yapıldı. Memnun olmayan var mı, elbette daha iyisi olsun. Emeğin karşılığı ölçülemez arkadaşlar. Ama işçinin yüzde 90’ı memnun. Biz hedefe kilitlendik, HAK-İŞ tarihinde ilk kez bir Kamu Çerçeve Protokolüne katılıyor. İşte alınan zamlar ortada.

 

“KÇP’DE ÖZ SAĞLIK-İŞ ÇALIŞTAYININ AĞIRLIĞI HİSSEDİLDİ”

Şimdi bizi eleştiriyorlar. Kamu Çerçeve Protokolünün üzerine ne aldınız diye. Çalıştayı yapan Öz Sağlık-İş.  Cumhuriyet tarihinde hiçbir konfederasyonun yapmadığı Çalıştayı biz yaptık, sorunlarımızla ilgili. Saatlerce canlı yayın yaptık bürokratlarla birlikte, biz o alt yapıyı burada oluşturduk.

Bununla Kamu Çerçeve Protokolündeki ağırlığımızı hissettirdik. Kıdem zammını ortaya koyduk, yıllığına 7 TL. Kamu Çerçeveyi TÜRK-İŞ yaptı diyorlar. Başarısız olduklarından HAK-İŞ’i davet ettiler buraya. İşçiler bizi eleştirecek, HAK-İŞ’te eleştirilsin diye. HAK-İŞ buna gelmedi, gelinen noktada ortada. Daha iyi olması gerekir mi, elbette. Biz sendikal anlamda en iyi hakları almak için çabalıyoruz.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı Toplu  İş Sözleşmesi’ni imzaladık. Niye uzadı bu kadar? Yüzde 35’lik gece zammını yüzde 10’a çekmeye çalıştılar. Araştırıyorum arkasında malum kişiler, malum sendikalar var. Aman Öz Sağlık başarı gösteremesin, dertleri bu.

 

“KAZANILMIŞ HAKLARDAN 1 KURUŞ GERİYE GİTMEM DEDİM”

Geçen dönemki sözleşmede bizim süreç bir buçuk yıl uzadı. Sanki çalışanları biz mahkemeye vermişiz gibi, bizim sözleşmeden sadece 56 gün geçti üzerinden ki, Kamu Çerçeve bitmeden sözleşme yapılamıyor zaten. Bunu bize mal etmeye çalıştılar. Bizim çalışanlarımız uyanık Allah’a şükür. Bizim üyelerimiz olaya vakıf, bilen, bilgili arkadaşlar. Değil yüzde 10’a çekmek, bir kuruş bile geriye gitmeyeceğim dedim. Çok şükür geriye gidiş olmadı. Oradaki bürokratlar “size helal olsun” dedi.

Bu sendikaya üye olmak, temsilcilik yapmak herkese nasip olmaz. Her iki Bakanlık bizde, üniversite hastanelerinin 15 tanesi bizde. Bir taraftan temsilciler, şubelerin oluşturulması derken inanın gece gündüz çalışıyoruz, evlerimizi unuttuk yani. Bunu yapmak zorundaydık, kısa zamanda şubelerimizi oluşturduk. Her şey sizin için arkadaşlar, sizler de üyeler için koşmak zorundasınız.

Mesela bize yazıyorlar, “hakkımı helal etmiyorum” giriyorum sayfasına bakıyorum. Niye bana hakkını helal etmiyor diye. Bakıyorum sahte hesap. Bir bakıyorum bazıları işçi de değil ama “zehir zıkkım olsun” diyor. Bakıyorsun karşı tarafın temsilcileri.

Kendimizi yetiştirelim arkadaşlar, bilgilenelim. Toplu Sözleşmeyi bilelim. Biri bir şey sorduğunda cevabını verelim, eğitimli ve bilgili olalım. O zaman işte başarı arkamızdan gelecektir. Biz doğru olmaya, dik durmaya ve mutlaka çalışmaya devam edelim”.

 

 

 

Fotoğraflar

TOP

DOĞU VE GÜNEYDOĞU SAHA ÇALIŞMAMIZ MARDİN İLE DEVAM EDİYOR