DOĞU VE GÜNEYDOĞU DA BÜYÜK SAHA ÇALIŞMASI

GENEL BAŞKAN SERT HAKKARİ’DE…

Sendikamızın Türkiye genelinde yürüttüğü saha çalışmalarının önemli bir ayağı daha başladı. Genel Başkanımız Devlet Sert,  Doğu ve  Güneydoğu illerinde saha çalışmaları yapıyor.

Büyük saha çalışmasına Hakkari’den başlayan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert bu anlamda  Hakkari Valisi İdris Akbıyık başta olmak üzere  Hakkari  İl Sağlık Müdürü Hamdullah Kara’yı, Sosyal Hizmetler Hakkari  İl Müdürü Salih Kaya’yı, Yüksekova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr Yavuz Güneş’i, İdari ve Mali İşler Müdürü Haydar Arslan’ı ziyaret etti, kurumlarda  üyelerimizle buluştu, temsilcilerimizle toplantı yaptı.

 

HAVALANINDA ÜYELERİMİZ VE TEŞKİLATIMIZ KARŞILADI

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’in bir kısım Doğu ve Güneydoğu  illerini kapsayan gezisi Hakkari Yüksekova’dan başladı.

Havaalanında teşkilatlarımız ve üyeler tarafından karşılanan Genel Başkanımız Sert, Yüksekova Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti.

Güvenlik tedbiri olarak zırhlı araçların eşlik ettiği Öz Sağlık İş Sendikası Heyeti Yüksekova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yavuz Güneş’i ve İdari ve  Mali  İşler Müdürü  Haydar Arslan’ı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Genel Başkanımız Devlet Sert, Bölge Başkanımız Fadlı Erdem, Hakkari  İl Başkanımız Naci Aydın, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve temsilcilerimizle birlikte Devlet Hastanesi’ne yaptığı ziyaretlerde hem yöneticilerle görüştü, hem de birimleri ziyaret ederek üyelerimizle bir araya geldi, sendikal faaliyetler hakkında bilgilendirdi, sorunlarını dinledi.

 

HAKKARİ VALİSİ AKBIYIK ZİYARET EDİLDİ

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert ve beraberindeki heyet Hakkari  Valisi  İdris Akbıyık’ı makamında ziyaret etti.

Hakkari’de görev yapan sağlık ve sosyal hizmet çalışanı  üyelerimizin sorunlarının değerlendirildiği ve sendikal taleplerin vurgulandığı ziyarette, Vali  Akbıyık’a sendikamız adına hediye takdiminde bulundu.

Vali Akbıyık da Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı ve heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirtirken,  çalışanların memnuniyetinin en üst seviyeye çıkartılması konusunda  Valilik olarak gerçekleştirilen çalışmalar hakkında heyeti bilgilendirdi ve ortak çalışmalarla ilgili olarak sorunların çözümünden memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

 

İL MÜDÜRLERİNE ZİYARET

  

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert ve beraberindeki heyet, Hakkari İl sağlık Müdürü  Hamdullah Kara ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya’yı da makamlarında ziyaret ettiler.

Genel Başkan Devlet Sert, Hakkari’de görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin özellikle çalışma koşulları, işyerinde huzur ve  çalışma barışı konularında Sendikamızın taleplerini ve  ortak bir komisyon kurularak sorunların taraflarca  çözümü iradesinin gerçekleştirilmesi talebini yineledi.

İl Müdürleri de  ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirirken,  çalışanlarının sorunlarının çözümünün moral ve motivasyonlarına etkisini  çok önemsediklerini belirttiler.

 

TEMSİLCİLER TOPLANTISI

 

Genel Başkanımız Devlet Sert, Hakkari Ticaret ve Sanayi  Odası  Konferans Salonu’nda düzenlenen temsilciler toplantısına katıldı.

Toplantının açılışını yapan Öz Sağlık İş Sendikası  Hakkari  İl Başkanı  Naci Aydın, Genel Başkan Sert’in  Doğu ve Güneydoğu  illerine yapacağı ziyaretlere  Hakkari’den  başlamasından onur duyduklarını belirtirken, “ Biz bu günü çok bekledik. Ziyaretin buradan başlaması bizleri ve  üyelerimizi memnun etti. Genel Başkanımı  iki kelime  ile anlatmak isterim. Devlet ve Sert.  Kime Sert, kime Devlet? İşgüzar işverenlere ve iş bilmeyen sendikacılık anlayışına Sert, ancak emekçisine karşı Devlet.

Genel Başkanımız sendikacılık anlamında da aslında hepimizin ezberini bozdu.  Dürüst, cesur, sahadaki tozu toprağı yaşayarak, vizyon ve öngörüsü ile eski sendikacılık anlayışını da yerle bir etmiştir.

Bizlere bu görevi tevdi ederken, “Gidin sendikanıza üye olan her arkadaşınızla  oturun, dinleyin, derdi ile dertlenin.  Mutlaka kendinizle ilgili kanun, tüzük, yönetmelik, mevzuat ve içtihatları öğrenin. İl müdürlüklerinizle görüşün, kapılarını zorlayın. Tüm bunlar burada sorunlarını çözmeye yetmiyorsa Ankara’da biz varız, bize dönün. Kısacası eğer bölgede tek bir arkadaşımızın hakkı zayi olursa size hakkımı  helal etmem demiyorum, sizi  affetmem diyorum” demiştir. Bizlerin yolu uzun, mücadelemiz zorlu ama yılmadan  gece  gündüz çalışarak bu mücadeleyi azimle  inançla sürdüreceğiz” dedi.

 

“ALKIŞ VE TEŞEKKÜRE BİZ DE TEŞEKKÜR EDERİZ, ANCAK SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET İŞÇİSİ ARTIK DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR”

Temsilciler toplantısında konuşan  Genel Başkan Devlet Sert, sözlerine  HAK-İŞ  Konfederasyonu  ve  Öz  Sağlık-İş Sendikası’nın selamlarını ileterek başladı.

Dünyayı kasıp kavuran Covit 19  Pandemisi ile mücadelede  sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin destan yazdığını belirten Genel Başkan Devlet Sert  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin her bölgesinde teşkilatlanma çalışmaları yürütüyoruz ama Hakkari’nin başka olduğunu biliyoruz.  Burada örgütlenme, sendikal faaliyetler biraz daha zahmet ve emek gerektiriyor,  Siz değerli  arkadaşlarımın bu  emeğinin yüceliğini görüyor  ve teşekkür  ediyorum.  Zaman ayırıp burada bulunmanın dahi sizler için anlamını biliyoruz.  Ama bizler için de bu buluşmanın çok büyük kıymet taşıdığını ifade etmek isterim.

Sendikacılık zor bir meslek, insan yönetmek, hak ve kazanımları korumak, yenilerini elde etmek gerçekten meşakkatli bir süreç. Bizler HAK-İş ve Öz Sağlık-İş olarak büyük bir aileyiz.  Türkiye’nin her yerindeyiz ve bu aile olmanın önemini sahada  daha  iyi müşahede ediyoruz.

Her ailede yaramaz çocuklar uyumsuz çocuklar vardır. Ne yapacağız ret mi edeceğiz. Aile çocuğunu reddedebilir mi?   Daha çok çalışıp kendimizi yaptığımız işi daha fazla  anlatacağız.  Emek mücadelesinin ne olduğunu daha fazla konuşacağız. Bizlerden kaynaklanan bir hata bir sorun varsa yerinde çözeceğiz.  Bizlerden kaynaklanmayanları kurumlarla, müdürlüklerle görüşüp çözeceğiz.  Daha mı olmuyor Ankara’da Bakanlıklar nezdinde harekete geçeceğiz.  Bizler Genel Merkez olarak zaten yapıyoruz  ama  yerelde  çözemediğiniz sorunlar için  bizler  Ankara’da  gece gündüz  demeden mücadelemizi sürdürüyoruz.  Bundan tüm kardeşlerimizin emin olmasını isterim. 

Biz bu işi doğrularda sürdürüyoruz.  Mücadelemizi doğruları anlatarak devam ettiriyor, örgütlenmemizi doğru bildiğimiz değerlerimizi koruyarak devam ettiriyoruz. Sizlerden istirhamım da budur.  Doğru olalım, doğru kalalım, gerçek neyse o şekilde davranıp tutamayacağımız sözler, boş vaatlerle örgütlenmemize zarar vermeyelim. Bizler algı yönetimleri ile değil, gerçeklerle doğrularla üyelerimizin önce gönlünü sonra üyeliğini kazanalım.

Türkiye’de artık masa başı sendikacılık dönemi bitti, işçinin yanında sahada olmak gerekiyor.  Bunu sağladığımız zaman zaten başarı mutlaka geliyor.

Pandemi sürecinde her  platformda bunu dillendirdik, burada bir kez daha söylüyoruz.  Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları artık bir alkıştan bir teşekkürden fazlasını hak ediyor.  Sayın Bakanımıza ve  Sayın  Cumhurbaşkanımıza  buradan bir kez daha  teşekkür ediyoruz  ama  aynı işi yapan  aynı  oranda  risk  taşıyan  işçi  ve memur  arasında  ayrım  yapılarak birine  verilen  ek ödemeden diğerinin  faydalandırılmadığı  ortamlar  çalışma barışını bozar. 

Ek ödemeden işçi memur  ayrımı yapılmadan tüm sağlık ve sosyal hizmet  çalışanlarının  faydalanması gerekir. Sizler gerçekten çok hayırlı çok kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz, bunun maddi karşılığı yok ama hak etmek ve  eşit  şekilde paylaşmak gerekir .  Allah hepinizden razı olsun.

Sizlere bugün için verilmeyen ek ödeme ile ilgili olarak Sendikamız Yönetimi harekete geçmiş,  tüm üyelerimizi  60 bin liralık  ferdi kaza sigortası kapsamına  almıştır. Allah korusun hangimizin başına bir şey kalsa, geride kalanlar için hayat devam ediyor.  Bunun için sendikamız iyi günde  olduğu kadar kötü günde de üyelerimizin yanındadır.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI TİS’TE  BİR ADIM GERİ GİDİLMEZİNE İZİN VERMEDİK”

Geçtiğimiz hafta imzaladığımız Sağlık Bakanlığı yeni toplu  iş sözleşmesinin hayırlı  uğurlu  olmasını diliyorum. Bazen eleştiriler aldık, alıyoruz da.  Neden bu kadar gecikti diye.  Arkadaşlar, masada anlaşamadığımız bir iki maddede Bakanlık Sendikamıza geri adım attırmak istedi. Kazanılmış haklardan geri gitmemizi istedi.  Buna izin vermedik.  Müzakereleri uzattık, ateşli müzakereler yürüttük ama  bir adım dahi  geri gitmedik.  Bizleri daha fazla zorlarlarsa tüm demokratik haklarımızı kullanacağımızı ifade ettik.  Dik durduk ve kazanılmış haklarımızdan geri adım atmadık. 200 bin üyemizin  yükü  omuzlarımızda. Sorumluluğumuz büyük.  Bunu taşıyabileceksek buralarda olmalıyız.

 

“YERELDE KURDUĞUMUZ KOMİSYONLAR, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ  İÇİN  MÜCADELE EDİYOR”

Hem İl Sağlık Müdürlükleri, hem de  Aile ve  Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri  bünyesinde taraflarını işveren,  işçi  ve sendikanın oluşturduğu komisyonlar kurduk. 

Bu komisyonlar yerelde işçilerin sorunlarını ele alıyor  ve tarafların tamamının  görüşü ile ortak  paydalarda buluşuluyor, ya da  olumsuz algıların önüne geçiliyor, gerçekler  anlatılıyor.  Pek çok ilimizde bu komisyonlarımız çalışmaya başladı. Hakkari’de de kurulması yönünde temaslar gerçekleştirdik.

İşçinin, üyenin yüzü gülerse bizlerin de yüzü güler. Sizlere uzanan her bir fitnenin önünde dağ gibi durur, hakkınızı ararız.  Örneğin  Sözcü  Gazetesi’nde çıkan bir haberde taşerondan kadroya  geçen işçilerimiz için  “vasıfsız” ibaresi kullanılmıştı.  Vasıfsız işçilerin maaşı hemşire maaşını geçti diye bir haber yapılmıştı. 

Hemen temas kuruldu haberi yapan arkadaşa doğrular anlatıldı,  cevabımız verildi,  kendisi de  sendikamızın  kazanımlarının , işçinin sorunlarına ilişkin raporlarımızı istedi ve sizlerin sorunlarını dile getirmek üzere yeni bir haber daha yapılacağı sözünü verdi, hatta bunu işçi adına bir görev saydı.  Diyalog kurarak çözülemeyecek sorun yoktur, ancak fitneye de izin vermeyiz, hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Haksızlığa uğradığınız bir yer varsa onun sorumluluğu bizim üzerimizdedir. Onun için koşturacağız.

 

“ULUSLARARASI SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Sendikamız Dünya İslam Sağlık Birliği’nin kurucusu. Dünyada ne kadar sağlık çalışanı varsa Türkiye’de bizimde imzamız var. Ayrıca Avrupa Kamu Hizmetleri Federasyonu ve Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu’na aktif üyelik için müracaat yaptık. Bunu neden yapıyoruz. Değerler üzerinden sendikal anlamda mücadele ediyoruz. Yoksa herkes sendikacı olabilir. O yüzden siz şanslısınız. Bizim daha farklı sorunlarımızda var ve mücadeleyi sürdürmek zorundayız.

Şöyle arkama baktığımda arkanda senin 200 bin işçin yoksa, 200 bin üyesi olan sendikanın 200 üyesi toplantıya gelecekse orada başarısız olunmuş demektir. 200 bin insanı Ankara’ya davet ettiğinizde, yer yerinden oynar. O yüzden güçlü bir sendika olduğumuzu belirtmek isterim.

Bizim pek çok  komitemiz var  ve her bir komitemiz sizlerin katkılarını bekliyor. Tüm arkadaşlarımızı ilgi alanlarına göre kadın, gençlik, engelli, kültür sanat  vb. komitelerimizde  görev  almaya davet ediyorum.

 

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK  EMEK HAREKETİ  TAŞERONLA MÜCADELEDİR”

Taşeron ile mücadelemiz ülkenin en büyük emek hareketi olarak sonuçlandı. Çok büyük  bir emek ve mücadele verildi ve sonunda  taşeron zulmü  sona ererek  arkadaşlarımız kadroya kavuştu.

Elbette eksiklikler var, 696 sayılı KHK’nın ürettiği sorunlar var. Sendika olarak bir  Çalıştay düzenledik sorunların çözümü  için ve çıktılarını ilgili bakanlıklarla paylaştık.

 

“HAK-İŞ’İN İLK DEFA  DAHİL OLDUĞU KÇP’NİN OLUMLU YANSIMALARINI HEP BİRLİKTE GÖRDÜK”

HAK-İŞ ilk kez bu dönem Kamu Çerçeve Protokolü’ne dahil oldu, Kamu Çerçeve Protokolü’nün yansımalarını da hep birlikte görmüş olduk. Yeterli mi? Elbette değil. Alın terinin karşılığı parayla olamaz. Ama bugün ki şartlarda alınabilecek en iyi Kamu Çerçeve Protokolü olduğunu söyleyebiliriz. Bu yansımaları inşallah önümüzdeki maaşlarda göreceksiniz.

 

“AKADEMİK SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Sağlıkta şiddet araştırması yaptık. Yaklaşık 8001 arkadaşımızla yapılan anketle çok önemli neticelere ulaştık. Bunu basınla da paylaştık.

Aile Sosyal de bir saha raporu hazırladık. Kadroya geçiş sürecine genel bir bakış, kadroya geçerken yaşadığımız sorunlar, geçtikten sonra yaşadığımız sorunlara ilişkin bir saha raporu. Hakkari’de ki sorunlar neyse Ankara’da ki de aynı. Bunu bir rapor şeklinde Cumhurbaşkanlığımıza, ilgili bakanlıklara takdim ettik.

ÖZ-SAM Adı altında bir kurul kurduk. Bizim çalışma hayatında ne kadar sorunumuz varsa, Çalıştay gibi çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

KAPSAM DIŞI KALAN ARKADAŞLARIMIZ VE EK DERSLİ ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Kapsam dışı kalan arkadaşlarımız var, şimdi bu garipler hastanelerde hizmet veriyor. Kendilerinin haberi yok, ihaleye girildiği zaman malzemeli ihaleye girildiğinden dolayı kapsam dışı kalıyor. Ya da bazıları yüzde 70’e takılıyor. Bu arkadaşların suçu ne? Devletin dışarda kalan 80 bin 100 bin kişiye de kadro vereceğine inanıyoruz.

Ek dersli çalışan arkadaşlarımızla birlikte gelin, sendikal anlamda bir baskı oluşturalım. İnşallah ben inanıyorum ki seçim arifesi döneminde çözülmesi için bizler şimdiden bunu sürdürmek zorundayız.

 

EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZ BAŞLIYOR”

Bundan sonraki süreçte bütün üyelerimizi eğitimden geçireceğiz, eğitim şart. Bizi ilgilendiren sorunlarla ilgili kendimizi yetiştirmeye çalışalım. Bilgili bir işçi sınıfı yetiştirme arzusundayız, bunu başarabilirsek sendikalar ayakta kalacak.

Sizler için buradayız, siz var olduğunuz sürece bizlerde varız. Etkili, verimli, çözüm odaklı süreçlerde inşallah hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar

TOP

DOĞU VE GÜNEYDOĞU DA BÜYÜK SAHA ÇALIŞMASI