DOĞU-GÜNEYDOĞU SAHA ÇALIŞMAMIZ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

GENEL BAŞKAN SERT BİTLİS’TE…

 

Genel Başkanımız Devlet Sert’in bölge illerinde sürdürdüğü çalışmalar Bitlis’le devam ediyor.

Temasları kapsamında Bitlis İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr. Hüsnü Demirci ve Aile Sosyal İl Müdürü İsmetullah Altun’u ziyaret eden Genel Başkan Devlet Sert, temsilcilerimiz ile de bir araya geldi. Başkan Sert’e temasları sırasında Sendikamız Bitlis Şube Başkanı Burhan Geldegül, Bölge Başkanımız Fadlı Erdem, Şube  Yönetim Kurulu  üyeleri ve temsilcilerimiz de eşlik etti.

İL MÜDÜRLÜKLERİ ZİYARET EDİLDİ

 

Genel Başkanımız Devlet Sert, Bitlis İl Sağlık Müdür Vekili Uzm. Dr.Hüsnü Demirci ve Aile Sosyal İl Müdürü İsmetullah Altun’u ziyaret etti, sahadan yansıyan sorunları iletti, sendika  olarak ortak  çözüm  geliştirme amacıyla diğer illerde başlatılan komisyon çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

İl müdürlükleri ziyaretlerinde üyelerle de bir araya gelen Genel Başkan Sert, özellikle Sağlık Bakanlığı toplu iş sözleşmesine ilişkin bilgilendirme yaptı.

 

BİTLİS GENELİNDE BÜYÜK TEMSİLCİLER TOPLANTISI

İlde görev yapan Sendikamız temsilcileri ile bir araya gelerek toplantı yapan Genel Başkan Devlet Sert, temsilcilerimizin sorularını cevaplandırdı, sendikamızın ulusal ve uluslararası sivil toplum kimliğinden kaynaklanan faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Bitlis Şube Başkanımız Burhan Geldegül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada ilde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Geldegül şunları söyledi:

“İlk sendika hayatımıza başladığımız 2014 yılında tehditlere boyun eğmeden, 2016 yılında Öz Sağlık-İş Sendikası çatısı altında görevime başladım. Önce eski çalışma arkadaşlarımla birlikte tek başımıza yani 55-60 ambulans şoförüyle beraber yol yürüdük. Bu yolu yürürken, önce ben bir üye olarak çalışmaya başladım. Daha sonra Devlet Beyle, Süleyman Bey’le tanıştık. Sağ olsunlar iyi bir yol kat ettik. Bütün çalışmalarımızda Genel Başkanımızı örnek olarak, yolunda devam ederek hareket ettik. Bunu sahada bütün çalışma arkadaşlarımıza yansıttık. Dürüstlük ilkesinden şaşmadan, müdürlerle tartışma noktasından bugünlere, sıkıntılarımızı çözme noktasına geldik. Nasipse böyle de devam edeceğiz”.

 

“GÖNÜL İSTİYOR Kİ DAHA  FAZLA ARANIZDA  OLALIM AMA MÜCADELE  GECE GÜNDÜZ DEMEDEN DEVAM EDİYOR”

Toplantıda temsilcilere hitap eden Genel Başkan Devlet Sert, sendikal örgütlenme ve diğer faaliyetlerden dolayı bölge illerine gelişler konusunda biraz aksamaların olduğunu belirtirken, “ Gönül ister ki 81 vilayeti her an dolaşarak arkadaşlarla hasbihal edelim. Ama mücadelemiz sizlerin de sayesinde gece gündüz hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Sert, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tabi örgütlenme adına büyük bir yoğunluk yaşadık. Temsilcilerimizi atamamız, yapıyı oluşturmamız, komiteleri kurmamız gerekiyordu. Bir taraftan bunları yaparken diğer taraftan yetki mücadelesinin sürmesi hem Sağlık Bakanlığı hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hem de üniversitelerde bu yapıyı güçlü kılmak için gecemizi gündüzümüze katarak mücadele veriyoruz. Bundan gocunmuyoruz. Yoruldukça koşacağız, işçinin derdi ile dertleneceğiz. Bu mücadelenin merkezinde emek var, emek mi kutsal yoksa insan mı kutsal? Emek kutsal. Cenabı Hak diyor ki, “Ben, eşref-i mahlukat olarak insanları yarattım” İnsanlara bu hizmeti vermek, Hakk’a hizmet, biz bu hizmeti verirken, ibadet mantığıyla hareket ediyoruz. Biz sendikacılığa böyle bakıyoruz. Sendikacılığın sadece toplu iş sözleşmesinden ibaret olmadığını, üyelerimizin sosyal, ekonomik, kültürel anlayışlarının güçlenmesine de hizmet etmek olduğunu düşünüyoruz.  Sadece üyemize karşı değil onların ailelerine karşı da sorumluluğumuz olduğunu düşünüyor ve emanet gözüyle bakıyoruz.

 

“AFRİKA’DA SUSUZLUĞUNU GİDEREN HER BİR ÇOCUĞUN MUTLULUĞUNDA PAYINIZ VAR”

Bizim Müslüman olarak, inançlı insanlar olarak sorumluluklarımız var arkadaşlar. Geçenlerde Afrika’da iki farklı ülkede su kuyusu açtırdık. Biz sularımızı rahatlıkla temiz temiz içiyoruz ama oradaki insanlar içemiyorlar, içecek su bulamıyorlar, temiz suya erişim yok, kirli su dahi bulamıyorlar. Bugün sizlerin katkılarıyla açılan kuyulardan temiz su içen, susuzluğunu gideren her bir Afrikalı çocuğumuzun mutluluğunda payınız var. Bunlar sizin katkılarınızla yapıldı. Hepimiz, her birimiz ölümü tadacak. Bu dünyada yaptığın hizmetin karşılığını diğer dünyada zaten vereceksin. Yamuksan orada göreceksin, doğruysan doğruluğunu göreceksin. Yaptığın hizmetlerle ölçülürsün.

“HİZMET ETTİĞİMİZ DEZAVANTAJLI GRUPLARIN DUASINI ALIYORUZ”

Sizler sağlık çalışanları olarak, sosyal hizmet çalışanları olarak ne emek verdiğinizin farkındasınız değil mi? Kimlere hizmet ettiğimizi bilerek hem ücretimizi alıyoruz hem de dualar alıyoruz.

Dezavantajlı gruplara hizmet ediyoruz. Bugünün insanı anne babasını huzurevine yerleştirirse burada bir problem var. O evlatların annesine babasına veremediği şefkati sizler vermeye çalışıyorsunuz. Hele ki bu pandemi süreci içerisinde, kardeşlerine annesine gidemeyen insanlara sizler hizmet veriyorsunuz. Covidli hastalara hizmet veriyorsunuz, yemeğini verip bakımını yapıyorsunuz.

Sorunlarımız elbette olacak ama sendika olarak bu sorunları çözmek bizim ekibimizle görevimiz. Üyelerimize küsmeyeceğiz, gücenmeyeceğiz.

 

“BORÇ PARALARLA SENDİKACILIK YAPTIK”

Hizmet-İş Sendikası’ndan borç para alarak bizden ayrılmak istemeyen arkadaşlarımızın toplu iş sözleşme farklarını ödedik. Bu sendikal tarihte ilk. Genel Merkezin parası yok. 70 bin lira borç alarak o farkları ödedik, niye? Çünkü bize inanmışlardı. Bizim ekibimiz yok, kimsemiz yoktu ama yine de bize inanan insanları mağdur etmedik.

Bu işi yapacaksak adam gibi yapmalıyız, başımızı yastığa koyduğumuzda düşünmek zorundayız. Bu arkadaşların sorunlarını nasıl çözeriz diyemiyorsak Genel Başkanlığımızın, temsilciliğimizin bir anlamı yok demektir. Dertleneceğiz, bizim de sendikal anlamda üyemizin işçimizin sorunlarıyla dertlenmemiz gerek.

Hedefe kilitlenip yürüyeceğiz, Allah bir şekilde o gayreti bizim kalbimize yerleştirdiyse kimse bir şey yapamaz. Çabamızla gayretimizle kader çizgimizin peşinde koşacağız. Hesap peşinde değil, gayret peşinde olacağız.

Bu mücadelenin başlangıcından, kuruluşundan bugüne kadar emek veren tüm arkadaşlarıma, Genel Başkanlık yapmış bütün arkadaşlara ve yönetimlerine teşekkür ediyorum. Aynı derdi dertlendikleri ve Sendikamızın bugünlere gelmesinde emek verdikleri için.

Bugün Rabbim lütfetti, 200 bine yakın üyemiz var. Türkiye’nin en büyük sendikaları arasındayız. Bu büyük bir nimet, derdimiz bir numara olmak değil. Amacımız samimi olmak. İnsanların mağduriyetlerini gidermeye çalışalım. Yetki belgesi kesinliği çıktı bize, onu yayınlamadık. Yasal itiraz süresini bekleyelim diye. 11. Ay itibariyle toplu sözleşme süreçlerini başlatacağız.

Bazı talepler var ama onlar kanunun konusu yani kanuni düzenlemeye ihtiyaç var. Biz sendika olarak ısrarlı takibimizi sürdüreceğiz.

“EĞİTİLMEYEN ÖĞÜTÜLÜR”

Eğitimin yaşı, zamanı, sınırı yoktur. Eğitilmeyen öğütülür. Bizim temsilciler, yöneticiler olarak eğitimli olmamız lazım. Toplu Sözleşmelerimizi ince ince tüm detayları ile bilelim arkadaşlar. Üyeniz, işçiler ya da size kim sorarsa bu konuda tam donanımlı cevap vermelisiniz.  Bunun için de hayat boyu kesintisiz sürekli bir öğrenmeden yana tavrımız net. Eğitim seferberliğimizi de en yakın sürede ilan edeceğiz”

Fotoğraflar

TOP

DOĞU-GÜNEYDOĞU SAHA ÇALIŞMAMIZ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR