CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE MUTLU SON

SAĞLIK İŞÇİLERİNİN ÇIPLAK ÜCRETLERİNE YÜZDE 84 ZAM GELDİ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde görev yapan 898 sağlık işçisi adına toplu sözleşme imzalandı. Yeni sözleşme ile üniversite bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin çıplak ücretlerine yüzde 84 oranında zam geldi.

 

GENEL BAŞKAN SERT VE REKTÖR YILDIZ BİR ARAYA GELDİ

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi işyerlerinde çalışan işçiler adına imzalanan toplu iş sözleşmesi nedeniyle Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız’ı makamında ziyaret etti.

İşçi haklarının iyileştirilmesine katkılarından dolayı Rektör Yıldız’a teşekkür eden Genel Başkan Devlet Sert, gerek müzakereler sırasında gerekse  imza  aşamasında  üniversite heyetinin göstermiş olduğu duyarlılık ve samimiyetten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’da, çalışma barışının korunması ve çalışan memnuniyetinin kendileri için olan öneminden söz ederken, yetkili sendika Öz Sağlık-İş’in toplu  iş sözleşmesi süresince yapıcı ve çalışanların kazanımı odaklı yaklaşımlarına teşekkür etti.

 

Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Mustafa  Özüpek, Adem Yavuz ve  Süleyman Doğan ile Sivas Şube  Başkanımız İbrahim Eyce ve yönetimimizden oluşan Sendika heyetimiz ayrıca  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven ile Genel Sekreter Kadir Özköse’yi de ziyaret ederek, toplu iş sözleşmesi ile ilgili olarak  çalışan odaklı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ettiler.

 

EN DÜŞÜK BRÜT ÜCRET 6852 LİRA

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak 17 No’lu işkolunda faaliyet gösteren kurumlarda çalışan 898 sağlık işçisi adına yetkili sendika Öz Sağlık İş ile imzalanan toplu iş sözleşmesine göre üniversitedeki sağlık işçilerinin en düşük brüt ücreti 6852,60 liraya ulaştı.

Sözleşmeye göre daha önce 124 lira olan günlük yevmiye 228,42 lira olarak belirlenirken, sosyal yardım 550 liradan 750 liraya, yemek yardımı 15 liradan 21 liraya, 220 lira olan evlenme yardımı da 600 liraya yükseltildi

 

SAĞLIK İŞÇİLERİNE ENFEKSİYON PİRİMİ GELDİ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sendikamız arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde bir ilk de gerçekleşmiş oldu. Sağlık işçisi yeni toplu sözleşmeye göre artık enfeksiyon primi de alacak. Fiili çalışılan her gün için ücretlere 10 lira enfeksiyon pirimi eklenecek.

 

YILLIK KIDEM ZAMMI 10 LİRADAN 12 LİRAYA YÜKSELTİLDİ

Öte yandan yine yeni toplu iş sözleşmesine göre yıllık kıdem zammı da yüzde 20 oranında artırıldı. Çalışılan her yıl başına maaşlara eklenen 10 liralık kıdem zammı 12 liraya yükseltildi.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesinin yürürlüğü 31 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak.

Fotoğraflar

TOP

CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ’NDE MUTLU SON