BÜYÜK SAHA ÇALIŞMASININ SON DURAĞI ŞANLIURFA OLDU

Genel Başkanımız Devlet Sert’in Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan büyük saha çalışmasının son durağı Şanlıurfa oldu.

Başkan Sert Şanlıurfa’da kurumları ziyaret etti, il müdürleri ile görüştü, geniş katılımlı temsilciler toplantısı yaptı, Gaziantep, Adıyaman, Bingöl, Muş, Elazığ şube ve il başkanlarımız ve yönetimleri ile Şanlıurfa’da bir araya geldi.

Başkan Sert’in Şanlıurfa temaslarına Şanlıurfa Şube Başkanımız Bekir Başak ve yönetim kurulu üyeleri, Bölge Başkanımız Fadlı Erdem ve temsilcilerimiz katıldı.

 

KURUM VE KURULUŞLAR İLE İL MÜDÜRLÜKLERİ ZİYARET EDİLDİ

 

İl genelinde çeşitli kurumlarda çalışan sağlık ve sosyal hizmet işçisi üyelerimizi ziyaret eden Genel Başkanımız Devlet Sert önderliğindeki Öz Sağlık İş Heyeti, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici’yi ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında sağlık ve sosyal hizmet işçisi üyelerimizin sorunları ve talepleri dile getirilirken, Genel Başkan Sert tarafından il müdürlerine Sendikamız tarafından hazırlanan raporlar ve  Çalıştay kitabı takdim edildi. Genel Başkan Sert ziyaretlerde, üyelerimizin sorunlarının yerinde ve istişare ile çözümü konusunda oluşturulan komisyon modeli çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Türkiye geneli bazı  illerde başlatılan çalışmaların sonuçları ve kazanımları hakkında örnekler sundu.

 

BÖLGEDEKİ DİĞER ŞUBE  VE  İL BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞME

Yoğun geçen Doğu ve Güneydoğu saha çalışması kapsamında bazı  illerin şube  ve il başkanları ve yönetimleri  Şanlıurfa’da  Genel Başkan Devlet Sert ile bir araya gelerek görüşmeler yaptı.

Başkan Sert bu manada Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel, Adıyaman Şube Başkanı Osman İzci, Bingöl İl Başkanı Ercan Anacur, Elazığ Şube  Başkanı İrfan Demirtaş ve Muş  İl Başkanı Ferhat  Asya ile bire bir görüşmeler yaptı,  illerin sorunlarını ve taleplerini dinledi,  Sağlık Bakanlığı  Toplu  İş Sözleşmesi ve  uygulamasına ilişkin istişarelerde bulundu.

 

TEMSİLCİLERİMİZ İLE GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Şanlıurfa saha çalışması kapsamında geniş katılımlı bir temsilciler toplantısı da düzenlendi.

Şube  Başkanımız Bekir Başak’ın sunuş konuşması  ile başlayan Temsilciler Toplantısı’nda konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, başta imzalanan toplu  iş sözleşmeleri ve  uygulama aksaklıkları olmak üzere, sendikamızın  faaliyetleri,  uluslararası  ilişkileri, yeni sendikal anlayışımız ve akademik sendikal çalışmalar hakkında temsilcilerimizi bilgilendirdi.

Genel Başkan Devlet Sert konuşmasında şunları ifade etti:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük emek mücadelesi taşerondan kadroya geçirilen işçiler için verilen mücadeledir ve bu konuda işçiye inanan tek konfederasyon  HAK-İŞ’in destansı mücadelesi tarihe geçmiştir.

Taşeron da işveren patronlar işçiyi  “Dışarda binlerce  üniversite mezunu  adam var, ya  işinizi adam gibi yaparsınız ya da kapı dışarı ederiz” mantığı  ile çalıştırıyor, kölelik sistemine mahkûm bırakıyordu.

HAK-İŞ ve bağlı sendikalar bu mücadeleyi vermemiş olsaydı belki hala aynı sistemle çalışmaya devam edecektik. Bugün Allah’a şükür 1 milyona yakın kamuda kadrolu çalışan var. Fiyat farkı yönetmeliği çıkardık. Toplu sözleşmeden yararlanma hakkı getirildi, maaşlar doğrudan bankalardan alınıyor, kıdem tazminatı hakkı getirildi. En önemlisi iş güvencesi getirildi. Tüm bunları unutmamak gerekiyor, basamaklar ağır ağır ama emin adımlarla  çıkılıyor.

 

“YAPTIĞIMIZ SÖZLEŞME İLE TÜM GÖZLER SİZİN ÜZERİNİZDE, GIPTA İLE BAKILIYOR”

Kadroya geçen arkadaşlarımızın şu anda ilk sözleşmesi. Nereden nereye geldik, bir başka sözleşme elbette daha iyi olacak. Elbette bunları hak ediyoruz. Şu anda bütün bakanlıkların gözü sizin üzerinizde arkadaşlar Ve herkes gıpta ile bakıyor.

Covidli hastaların yanına sizler giriyorsunuz, bakımını sizler üstleniyorsunuz. Çok yüce bir görevi gerçekleştiriyorsunuz. Allah sizden razı olsun.

 

“BAKANLIK KAPISINDAN GİREMEYENLERİN ALGILARI YİNE ELLERİNDE PATLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yetkimiz çıktı. Yetkili Sendika Öz Sağlık-İş. Bakanlığın kapısından giremeyenler sosyal medya aracılığı ile öyle bir algı yaptılar ki, 16 işçiye alamadıkları Öz Sağlık gece zammı almadı diye işçiyi yanıltan yalan bir algı yürüttüler. Ama hepsinde olduğu gibi bu yalanları da ellerinde patladı.

Koşacağız, terlemeden başarı gelmesi mümkün değil. Bizim ekibimiz genç, dinamik, kültürlü, okuduğunu anlayan insanlar.

Biz hayallerimizin peşinde koşarken, onlar bizim yaptıklarımızı hayal dahi edemezler, bunu açık ve net söylüyorum. Sendikal rekabetler, mücadeleler olacak ama yalanlarla değil. Diyelim ki biz yüzde 35’i alamadık. Senin hoşuna mı gidecek? Sen emeği savunmuyor musun? Urfa’nın tamamı da gitse ben yalan konuşmayacağım. Doğru her yerde doğrudur. O yüzden üyelerimizi doğru bilgilendireceğiz.

 

İYİ SÖZLEŞMELERE İMZA ATACAĞIZ  AMA TEK DERDİMİZ BU  OLMAYACAK”

Nerede bir mazlum, ihtiyaçlı, alacaklı varsa bizden, HAK-İŞ’ten ve Öz Sağlık İş’ten alacaklıdır. Evet iyi sözleşmelere imza atacağız, sorunları çözeceğiz ama sadece derdimiz bu olmayacak.

Geçenlerde sizler adına Afrika’da su kuyusu açtırdık. Allah sizlerden razı olsun. Sel felaketleri oldu, yangınlar oldu yardımcı olmaya çalışıyoruz. Birileri gibi paraları çarçur edemeyiz. Sizin aidatlarınız bizim emanetimiz. Yanlış yok, olamaz. Bizim iş kolunda 12 sendika var. 12 si de aynı ağızdan konuşuyorlar. Madem o kadar cömertsiniz siz aidat almayın. Madem emeği bu kadar savunuyorsunuz. Sen bu insanlardan 45 yıl aidat aldın, bugün mü aklın başına geldi?

 

“NEREDEN GELDİĞİMİZİ UNUTMADAN, İŞÇİNİN HAKKINI EMANET BİLEREK SENDİKACILIK YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ”

Genç bir sendikayız. Hangi yokluklarla mücadele ederek bugünlere geldik çok iyi biliyoruz. Emek veren herkese sonsuz şükranlarımızı ifade ediyorum. Biz birbirimize küsemeyiz, hatalarımızı, eksiklerimizi telafi etmenin yollarını arayacağız. Birbirimizin eksikliğini birbirimizi uyararak gidereceğiz. Sizler bizim emanetimizsiniz. Sizlerin eşleri, çocukları da bizim emanetimiz. Geçenlerde bir üyemiz trafik kazasında hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin çok üzücü ama hayat devam ediyor. Ferdi Kaza Sigortası kapsamından hemen ailemize 60 bin lira değerindeki hakkını teslim ettik.

Biz diğerlerinin yaptığını yapamayız, farklı olmak zorundayız. Bir aile olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.

“YERLİ VE MİLLİ BİR SENDİKACILIĞI EVRENSEL SENDİKAL İLKELERLE BİRLEŞTİRİYORUZ”

Hepiniz yakından görüyor, müşahede ediyorsunuz. Sendikacılık artık eski saiklerle yapılamıyor. Biz yerli ve milli bir sendikacılığı evrensel ilkelerle birleştiriyoruz. Uluslararası sendikal örgütlere başvurularımızı yaptık, üyelik bekliyoruz. Yerli ve milli anlayışımızı, medeniyet anlayışımızı taşımak, kendi kültürümüz ve değerlerimizle  dünya örgütleri arasında olmak istiyoruz.

Komitelerimiz var, yakında sosyal medya komitesi kuracağız, bunu çok önemsiyorum. Yeni dönemde çok daha aktif hale gelmesini arzu ettiğimiz bu komitelerimizde tüm üyelerimiz ilgi alanlarına göre görev alabilirler.

Biz güçlü olmak zorundayız, bu insanların bize ihtiyacı var. Yalan vaatlerle konuşmak kolay, şunu yapacağız bunu yapacağız diyebiliriz. Mücadele son noktasına kadar ama olmayan bir şeyi de söylemeyeceğiz.

 

“PANDEMİ HATIRLARI KİTABIMIZ HATIRALARINIZI BEKLİYOR

Pandemi koşullarında hangi şartlarda  görev yaptığınızı hepimiz çok yakından biliyoruz. İnşallah bugünler bitecek. Sendika olarak bu dönemde yaşamış olduğunuz hatıraları kitaplaştıralım istedik.  Ama şu ana kadar bunu gerçekleştirecek oranda bir hatıra gelmedi.  Yarın evlatlarımız okusun, sizlerle gurur duysun, nasıl bir ortam yaşandığını sizden dinlesin istedik.  Şu  ana kadar  yeterli hatıra gelmedi  ama  bekliyoruz. Sizin gözünüzle tarih yazılacak.  Buna önemli bir  vazife olarak bakmanızı isterim.

 

“ÇALIŞMA HAYATININ SORUNLARI ÖZSAM BÜNYESİNDE ELE ALINACAK”

ÖZSAM adlı bir stratejik araştırma merkezi kurduk.  Akademisyenlerden oluşan bağımsız bir kurulumuz var ve  sağlık ve sosyal hizmet alanında politika üretiyor, raporlar hazırlıyor, hem bize  hem de bu anlamda  hazırlanacak olan çalışmalara ve mevzuata  ışık tutacak çalışmalar yapıyor. Çalışma hayatıyla ilgili ne kadar sorun varsa bu kurul vasıtasıyla takip edilecek.  Bağımsız bir üst kurul. Çalışmalarını çok önemsiyoruz.

 

“KAPSAM DIŞI ARKADAŞLARIMIZIN KADRO TALEBİNİ İSTEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kadro alamayan arkadaşlarımız var. Bu devlet çalışanlarına bir devrim niteliğinde kadro verdi. Kapsam dışı kalan 100 bin kişiye de verecek güce sahiptir. Bunu her yerde dile getiriyoruz. Her televizyon programında, her genel kurulda her görüşmede bunları dillendiriyoruz.

İnşallah genel kuruldan sonra, bölgesel il il eğitimlere ağrılık vereceğiz. Eğitilmeyen öğütülür, temsilcilerimizi eğiteceğiz. Güçlü sendikal anlayışa temsilcilerimizden başlayacağız. Eğitimin yaşı, zamanı, mekânı yok. Eğilmeden insan mükemmelleşmez. Bunu her sendika yapmaz, bilgi önemlidir. Bilgi sendikacılığı yapanlar artık ayakta kalacaktır. Biz insan olarak kendimizi yenileyeceğiz.”

 

 

Fotoğraflar

TOP

BÜYÜK SAHA ÇALIŞMASININ SON DURAĞI ŞANLIURFA OLDU