BÜYÜK SAHA ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR

GENEL BAŞKAN SERT ŞIRNAK’TA…

 

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert,  Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan büyük saha  çalışması kapsamında Şırnak’ta temaslarda bulundu, il müdürleri, kurum kuruluş yöneticileri ve üyelerle bir araya geldi, temsilcilerimizle geniş katılımlı toplantı düzenledi.

Genel Başkanımız Devlet Sert’in, Bölge Başkanı Fadlı Erdem’in koordinatörlüğünde devam eden saha çalışmasının bugünkü ayağı Şırnak oldu.

Başkan Sert Şırnak temasları kapsamında  Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nezir Tatar ve İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük ile bir araya geldi.

İl müdürlerinin makamlarında gerçekleşen görüşmelerde Şırnak ilinde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri gündeme geldi. Genel Başkan Devlet Sert, Sağlık Bakanlığı toplu  iş sözleşmesi başta olmak üzere, halen devam eden toplu iş sözleşmeleri ve  uygulamaları,  sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin işyerlerinden kaynaklanan çalışma koşullarındaki sıkıntılar, işçiler üzerinde  giderek yoğunlaşan psikolojik şiddet, sendikamızın bu konularda sürdürdüğü  çalışmalar, düzenlenen Çalıştay ve sorunların çözümü  için başka illerde kurulan ortak komisyonlar hakkında bilgi verdi.

Öz Sağlık İş Sendikası Heyeti’nin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını ifade eden  İl Sağlık Müdürü Başıbüyük ile Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tatar da, çalışan memnuniyetini en üst düzeye çıkartabilmek için yürütülen çalışmalar konusunda  heyeti bilgilendirdiler.

 

 

 

DT. NURULLAH KADIRHAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ ZİYARET EDİLDİ

Genel Başkanımız Devlet Sert, Bölge Başkanı Fadlı  Erdem, Şırnak İl Başkanı Murat Yardımcı ve yönetim kurulu  üyeleri ile temsilcilerimizin eşlik ettiği ziyaretler kapsamında Dt.Nurullah Kadırhan Ağız ve  Diş Sağlığı Merkezi’ni ziyaret etti.

Ziyaretler kapsamında Başhekim Dt. Selim Ayas  ile bir araya  gelen  Genel Başkan Sert, ayrıca birimleri gezerek  üyelerimizi ziyaret etti, sorunlar ve taleplerle yakından ilgilendi.

 

CİZRE DEVLET HASTANESİ’Nİ ZİYARET

Temaslar kapsamında Cizre Devlet Hastanesi’ni de ziyaret eden Genel Başkan Devlet Sert’i buradaki üyelerimiz çiçeklerle karşıladılar. Birimleri dolaşarak üyelerimizle  bir araya gelen Genel Başkan Sert  ayrıca Hastane Başhekimi Opr. Dr. Hidayettullah Erzen ile de  görüştü, çalışanların kendisine ilettiği sıkıntıları ve  çözüm önerilerini  paylaştı.

 

ŞIRNAK’TA TEMSİLCİLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK

Genel Başkanımız Devlet Sert önderliğindeki Öz Sağlık-İş Heyeti, Şırnak’ta ayrıca geniş katılımlı bir temsilciler toplantısı da gerçekleştirdi.

Şırnak İl Başkanı Murat Yardımcı’nın sunuş konuşmasıyla başlayan toplantıda kurum temsilcilerini dinleyen, sorularını cevaplandıran Genel Başkan Devlet Sert sendikamızın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

 

MAKAMLAR DEĞİL, DAVAMIZ ÖNEMLİ”

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Şırnak’ta düzenlenen temsilciler toplantısında şunları söyledi:

“Biz 2014 yılında kurulmuş genç bir sendikayız. O dönemde ben Hizmet-İş’te iki dönem Genel Sekreterlik yaptım. Akabinde Jülide Hanımın Bakanlığa geçmesiyle birlikte Konfederasyon Başkanımızın buraya da bir el at, ayağa kaldıralım yaklaşımına olumlu baktım. Sendikal anlamda görevime genel başkanlık, yardımcılık, üyelik olarak hiç bakmadım. Bu davada olmak önemli ve anlamlı, şanslı olduğunuzun bilincinde olmanızı isterim. Çünkü Öz Sağlık-İş’te temsilcilik yapmak, üye olmak herkese nasip olmayan bir şey. Bizim hak ve haklı mücadelemizde, Hakkın ve Haklının temsilcisi olarak sizlerin güvenini sarsmadan çalışma hayatına katkı vermek amacıyla bu mücadeleyi sürdürüyoruz.

 

“KLASİK SENDİKACILIK ANLAYIŞININ ÖTESİNDE BİR SENDİKAL ANLAYIŞIN TEMSİLCİLERİYİZ”

Elbette ki, sendikalar toplu sözleşme yapma, üyelerinin hak ve menfaatlerini koruma gibi roller üstlenecektir ama bizim daha farklı hedeflerimiz var. Dünyada ve ülkemizde var olan sorunlara yol gösteren, ışık tutan bir sorumluluğumuz var. Eskiden sendika ağalığı vardı, masa başı sendikacılık yapılırdı. Oysa biz saha sendikacılığı yapıyoruz. Biz ne kadar sahada olursak, üyelerle bir arada olursak sendikal yapımızı da o kadar güçlü tutarız.

Genç bir sendikanın genç üyeleri olarak bu mücadeleyi sürdürmek bize ayrıca bir heyecan katıyor. Biz yeni bir anlayış getiriyoruz. Diyoruz ki, biz doğru olanı anlatmakla mükellefiz. Bir işyerinde bin tane üyenizde gitse de asla yalan konuşmayacaksınız diye sık sık gündeme getirdiğim bir söz var. Bu bütün teşkilata yerleşti sanıyorum.

 

“KALİTELİ, DONANIMLI BİR İŞÇİ SINIFI YETİŞTİRME ÇABALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız ciddi manada cansiperane bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Bir taraftan maaşımızı alacağız, bir taraftan mücadelemizi vereceğiz. Hayırlı bir iş yapıyoruz. Çaba sarf etmeden, dertlenmeden sendikacılık dönemi bitti. Bilgi ve akademik sendikacılığı ön planda tutacağız. Gelecekte bilgi sendikacılığını yapanlar ayakta kalacak, ben böyle inanıyorum. Kaliteli bir işçi sınıfı yetiştirme noktasında çabalarımızı sürdürüyoruz.

Kendi iş kolumuzda 12’ye yakın sendika var. Bu 12 sendika arasında sağlık alanında yaklaşık 170 bin, Aile ve Sosyal Hizmetler’de de 26-27 bin arkadaşımızın tek yetkili sendikası Öz Sağlık.-İş’tir.

 

“AKADEMİK SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Yeni sendikal anlayışımız çerçevesinde kurmuş olduğumuz Stratejik Araştırma Merkezimiz ÖZ-SAM ile akademik bir sendikacılık yürütüyoruz. ÖZ-SAM adı altında, sahasında uzman hocalarımızla bir Çalıştay yaptık. 9 saatlik çalıştayı Bakanlıklardan gelen bürokratlarla gerçekleştirdik.

 

“KÇP’DE HAK-İŞ FARKINI HERKES GÖRDÜ”

HAK-İŞ, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kamu Çerçeve Protokolüne dahil oldu, bu daveti de TÜRK-İŞ yaptı. Bu protokolde tepki alınıyordu, biliyorsunuz. Madem tepki alınıyor HAK-İŞ de bu tepkiden nasibini alsın mantığı idi. Ancak HAK-İŞ farklı bir anlayışla birlikte mücadelesini sürdürdü. Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçi  var, 200 bini zaten Öz Sağlık-İş üyesi. Bütün bunlara bakıldığında Öz Sağlık-İş’in talepleri o masaya getirildi arkadaşlar ve Kamu Çerçeveden herkes memnun kaldı.  Bizler üyelerimizin hakkını  KÇP’de sonuna kadar masada tuttuk ve kazandık.

Sözleşmenin biraz uzaması ise Bakanlığın gece zammını %35’ten %10’a çekme çabasından kaynaklandı. Biz, “bir kuruş dahi inmeyiz” dedik, kararlığımızı gösterdik. Yeni bir kıdem zammı getirdik. Her yıla ilave zam gerçekleşmiş oldu. Bu her dönem sözleşmede devam edecek. Kadın üyelerimizin doğum sonrası iznini 6 ay daha uzatmış olduk. Erken emeklilik, tayin becayiş ile ilgili soruyorsunuz. Yasada olmayanı toplu sözleşmeye koyamazsınız. Erken emeklilik, görevde yükselme tayin becayiş konusunda inşallah bütün siyasi partilerin grup başkanlarına gönderilecek bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Çalıştayı da bu yüzden yaptık.

Sendika olarak uluslararası kuruluşlara üyelik başvurularımızı yaptık,  evrensel sendikacılık ilkelerini kendi değerlerimizi koruyarak sürdürüyoruz.

Sendikamızın  pek çok komitesi  var, bu kadar genç  üyesi  olan bir Sendikanın bu  komitelerinin büyük bir  enerji  ile çalışması  gerekiyor. Ayrıca bir sosyal medya komitesi de kuracağız.  Sizleri bu komitelerde görev  almaya davet ediyorum.

 

“TAŞERON ZULMÜNÜ HAK-İŞ SONA ERDİRDİ”

11 ay 29 gün çalıştırılıp son 1 gün işten çıkartıldığı için kıdem hakkına kavuşamayan, yeniden sözleşme imzalanıp imzalanamayacağı muallak olan, patron zulmü altında inleyen,, maaşları ödenmeyen, hiçbir sosyal hakkı bulunmayan taşeron işçilerinin kadroya geçişleri  Cumhuriyet tarihinin en büyük emek mücadelesidir. Bu mücadelenin mimarı da  HAK-İŞ’tir,  Öz  Sağlık-İş’tir.

 

“SORUNLARINIZI RAPORLAŞTIRIYOR BAKANLIKLARA SUNUYORUZ”

Söz ile sendikacılık yapmıyoruz, araştırıyoruz, anketler düzenliyoruz, bilimsel toplantılarla sorunlarımızı masaya yatırıyor, çıkan sonuçları raporlaştırıp ilgili kurum kuruluşlara gönderiyoruz, oluşacak mevzuata alt yapı hazırlıyoruz.

Ek ödemeden faydalandırılmayan üyelerimizi Ferdi  Kaza  Sigortası  Kapsamına aldık.

Tayin Becayiş sıkıntısını kısmen çözdük ama kapsamlı çözüm için  gereken kanuni düzenlemeyi çok sıkı takip ediyoruz.

Toplu Sözleşmeler kanunlar çerçevesinde yapılıyor. Kanunun emredici hükmünün üzerine çıkma imkânı yok. Mesela 14 gün yıllık iznin hakkını 13’e çekemezsin. Ambulans sürücüsü arkadaşlarımız, 24 saat direksiyon sallayabilir mi? Bir güvenlikçi 24 saat nöbet tutabilir mi? Arkadaşlar talep ediyor, ama biraz reel bakmak lazım. Acil Hizmetler Yönetmeliği’nde 24 saat hizmet verilir diyor. Bunu vardiya sisteminde de yapılabilir. 270 e takılıyor bu sefer. Biz bunu yargıya taşıdık bakalım. Toplu İş Sözleşmemizi ezberleyeceğiz, haklarımız nedir bileceğiz, mevzuata  uygun, bilerek ve reel taleplerle sendikacılık yapacağız.”

 

Fotoğraflar

TOP

BÜYÜK SAHA ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR