BAŞKAN SERT, HAK ARAMA VE KURTARMA/UMUT TİMİ KURULMASI PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISINA KATILDI

UMUT TİMİ MENSUBU ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİ

 Afetle Mücadelede Çalışanlara Yetkinlik Kazandırılması “HAK Arama ve Kurtarma/Umut Timi” Kurulması Projesi Bilgilendirme ve Kapanış Toplantısı, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. 

Proje kapanış toplantısına Sendikamız adına Genel Başkan Devlet Sert ve Komite Başkan ve üyelerimiz ile proje kapsamında eğitim alan üyelerimiz de katıldı.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteği ile başarıyla uyguladığımız “Afetle Mücadelede Çalışanlara Yetkinlik Kazandırılması, HAK Arama ve Kurtarma / Umut Timi Kurulması” projemizin bilgilendirme ve kapanış toplantısı, Hilton Garden Inn Otelde gerçekleştirildi. 

Toplantıya, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD yetkilileri ve eğiticileri, 120 kişilik HAK Arama ve Kurtarma / Umut Timi üyeleri ve basın mensupları katıldı. 

AFAD işbirliğiyle yürütülen projenin bilgilendirme ve kapanış programı, saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ve “HAK-İŞ Afet İşleri Komitesi Film Gösterimi” ile başladı.

 

“Bakan Soylu’ya Desteğimiz Tamdır”

Konfederasyon Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ tarafından kurulan Hak Arama Ve Kurtarma Umut Timi’nin fikir ve isim babasının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu anımsatarak, “Ülkemizin afetle mücadele konusunda dünyaya örnek olacak çalışmaları var.  Bunu halkımız da biliyor. HAK-İŞ olarak tüm faaliyetlerimizi samimiyetle yapıyoruz; şov için yapmadığımız için Cenab-ı Hakk bize yardım ediyor” dedi.

Proje ve gelecekte yapılacak çalışmalarla hedefin 81 ilde Hak Arama Kurtarma ve Umut Timi’ni yaygınlaştırmak; bu doğrultuda Konfederasyonumuza bağlı tüm sendikaların kendi bünyelerinde kendi arama-kurtarma ve umut timlerini kurmalarının önünü açmak olduğunu ifade eden Arslan, “Bu projenin devamı niteliğinde, 2022 yılında uygulanmak üzere hafif arama – kurtarma eğitimlerini bir sonraki aşamaya taşımak üzere yeni projemizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza geçen ay sunduk. Afetle mücadele konusundaki çalışmalarımıza uygun fon kaynakları bulmak yönündeki arayışlarımızı sürdürüyoruz. HAK-İŞ camiası olarak, Konfederasyonumuz adına, bir baba olarak, saygın bir vatandaş olarak ve başarılı bir bakan olarak Sayın Soylu’ya desteğimizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

11 Birlik Müdürlüğümüze Bugün HAK-İŞ’i Ekledik

İçişleri Bakanı Soylu konuşmasının başında Konfederasyonumuzu “46 yıldır bu ülkede hak arama mücadelesini sürdüren” bir konfederasyon olarak tanımladı. HAK-İŞ’in elini ve gövdesini taşın altına sokarak üyelerine afetle mücadele yetkinlik kazandırmak için çalıştığını ifade eden Soylu, “Hak Arama ve Kurtarma Timi’nin kurulmasını önemli bulduğunu buluyorum. Üzerimdeki kıyafeti giymekten ve bugün aranızda bulunmaktan çok mutluyum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu toplantıya özel selam ve başarı dileklerini iletmek istiyorum. 81 ilde AFAD İl Müdürlüğümüz ve 11 birlik müdürlüğümüz faaliyet göstermektedir. Bugün burada 11 birlik müdürlüğümüze bugün burada HAK-İŞ’i eklemiş olduk.”

Soylu konuşmasının sonunda “Her ne yapıyorsak bu aziz millet ve onun evlatlarının aydınlık geleceği için yapıyoruz. AFAD Başkanımız Yunus Sezer, tam donanımlı bir afete müdahale aracını HAK-İŞ’e Hak Arama Kurtarma ve Umut Timinin hizmetine göndereceği müjdesini buradan veriyorum” dedi.  Soylu konuşmasını HAK-İŞ Genel Başkanımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimize, Umut Timi gönüllülerine, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek tamamladı. 

Konuşmasına “Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından hem sivil toplum kuruluşu olmanın gerekliliği hem de sendikal hayattaki öncü ve yol gösterici rolü ile bugün haklı bir gururu daha yaşamanın sevinci içerisindeyiz” şeklinde başlayan HAK-İŞ Afet İşleri Komite Başkanı Bişkin, “Türk ve Dünya Sendikal hayatında ilkleri yaşayan ve yaşatan bir konfederasyon olarak, 2019 yılında Yönetim Kurulumuzun Kararı ile HAK-İŞ Afet İşleri Komitesi kuruldu. Akabinde, sahada çalışmalarımıza güç katarak, alana yönelik hedeflerle başarılı çalışmalara imza attık” dedi.

 

“HAK Arama ve Kurtarma Umut Timi Daima Göreve Hazır”

HAK-İŞ Afet Komitesi Başkanımız Recep Bişkin de projeye ilişkin bilgi verdi. Bişkin, “Proje kapsamında, HAK-İŞ Genel Merkez çalışanlarımızdan oluşan 20 kişilik Lider Ekibe, Üye sendikalarımızın genel merkez yöneticileri ve çalışanlarından oluşan 20 kişilik ekibe, HAK-İŞ’in 81 il başkanlığından katılan 4 ayrı ekip ile toplamda 120 kişiye AFAD İl Müdürlüğünde 5 gün süren  “Hafif Arama ve Kurtarma” eğitimi verildi” dedi. Bişkin, proje yürütme döneminde geliştirilen mobil uygulama ile HAK Arama-Kurtarma ve Umut Timi çalışmalarının geniş kitlelere ulaşması için yoğun mesai harcandığını belirterek, mobil uygulama içeriğindeki acil durum butonu ile afet durumlarında acil müdahaleyi gerçekleştirmek için gerekli teknolojik altyapının oluşturulduğunu; akabinde Hafif Arama ve Kurtarma Eğitim Modülü’nün hazırlandığını aktardı. 

Program, Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan tarafından Hak Arama Kurtarma ve Umut Timi mensuplarına sertifika takdimi ile son buldu. 

 

GENEL BAŞKAN SERT ÖZ SAĞLIK-İŞ ÜYESİ  UMUT TİMİ MENSUPLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’te program sırasında HAK Arama ve Kurtarma/Umut Timi’nde yer alan Öz Sağlık-İş Sendikası üyeleri ile de bir araya geldi.

Uzunca bir süredir AFAD ortaklığı ile düzenlenen eğitimlere ekipler halinde katılan üyelerimiz, her eğitim sonunda Sendikamız Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, proje hakkında Genel Başkan Devlet Sert’i de bilgilendirmişlerdi.

 

Fotoğraflar

TOP

BAŞKAN SERT, HAK ARAMA VE KURTARMA/UMUT TİMİ KURULMASI PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISINA KATILDI